Telekomünikasyon devi Ericsson, Haziran 2019 tarihli Ericsson Mobility Report 2019′u paylaştı.

5G teknolojisi alanında dünyanın en büyük oyuncularından olan Ericsson’un öngörüsüne göre 2024 itibariyle dünyada 1,8 milyara yakın 5G abonesi olacak.

Teknolojinin bugüne nasıl bu kadar hızlı geldiğini ve önümüzdeki dönemde nasıl bir hızla hareket edeceğini anlatan Moore Yasası’nın üstel grafiğine çok benzer şekilde bir grafik görünüyor önümüzdeki 5 senede, 5G aboneliklerinin yayılımı için.

 

Moore Yasası’nın detaylarını anlattığım bu video hoşunuza gidebilir:

Buraya tıklayarak ücretsiz indirebileceğiniz raporun öne çıkan detayları şöyle:

2019 ilk çeyrek itibariyle dünyadaki mobil abonelik adedi 7,9 milyar olarak kaydedilmiş. Haziran 2019 itibariyle dünya nüfusunun 7,7 milyar olduğunu hatırlatayım. Bu hesapla mobil abonelik penetrasyonu %104 oluyor.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi önümüzdeki 5 senede 4G, 4,5G (LTE) bağlantılar yerini 5G’ye bırakacak gibi görünüyor.

 

Tıpkı son kullanıcıya ait 5G aboneliklerinin adedi gibi 2024’e kadar olan sürede IoT (nesnelerin interneti) bağlantılarının adetleri de üstel hızla büyüyecek.

Nesnelerin internetini (IoT) basit şekilde anlattığım video göz atmak isterseniz:

5G aynı zamanda müthiş bir veri trafiği artışını da beraberinde getirecek.

2018 için hesaplanan aylık 28 ExaByte veri trafiğinin, 2024’te 131 ExaByte’a erişmesi bekleniyor.

Geçen hafta Oxford Üniversitesi’nden gelen davetle katıldığım çalışma grubunda da üzerine konuştuğumuz 5G kapsama oranları bu raporda biraz daha iyimser bir öngörüyle aktarılmış. 2024’te 5G teknolojisinin dünya nüfusunun %45-%65’ini kapsayabileceği tahmin ediliyor.

  5G teknolojisini en basit haliyle anlattığım videoyu da buraya ekliyorum:

Ericsson Mobility 2019 Raporu’nu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir