Apple’ın yeni uygulaması evde bakım hizmeti, ABD’de popüler hale gelmeye başladı. Uygulama, ülkenin önemli hastanelerinden biri tarafından kullanılmaya başlanınca dikkatleri bir anda üzerine çekti.

Tıbbi olmayan evde bakım hizmeti veren Homehero isimli şirket Apple’ın CareKit uygulaması üzerinden Los Angeles Cedars-Sinai Sağlık Merkezi ile ortak bir çalışma yürütüyor. Uygulama, uzun süre hastanede kaldıktan sonra evlerine dönen hastaların, tekrar ev yaşantısına uyumunu sağlamaya çalışan hasta bakıcılar tarafından kullanılacak.

Apple herhangi bir kodlama gerektirmeden kullanıcıların uygulamayı kendi ihtiyaçları doğrultusunda kişiselleştirme olanağı da sunuyor. Bunun yanı sıra Homehero, aynı uygulama üzerinden tüm hasta bakıcılarla iletişime geçebilecek. Bu anlamda şoförleri ile iletişim kurabilen Uber uygulamasına benzeyen yazılım, bilgi gönderilmesine olanak sağlamakla birlikte, 3. kişilere karşı bilgi gizliliğini de korumakta.

Henüz çok yeni bir uygulama olan CareKit’in tüm finansal maliyetlerinin Homehero tarafından karşılandığını belirten Cedars-Sınai Sağlık Merkezi Bilişim Kurulu Başkanı Darren Dworkin, uygulamanın sağlık sistemi ve hastalar için çok uygun olduğunu belirtti. Hastalar uygulama sayesinde ihtiyaç duydukları bilgiyi en doğru yerden hızlıca elde edebiliyorlar. Dworkin, zaman içerisinde sistemin daha da büyüyeceğini ve birçok sağlık merkezi tarafından aranılan bir hizmet olacağını da ekledi.

Hastalara tedavi süreçlerini takip etmelerinde yardım eden CareKit uygulamasının Mart ayında aktif olmasından sonra, buna benzer bir uygulama olan ve medikal araştırmalar için kullanılan ResearchKit (araştırma platformu) uygulaması da hayata geçti.
Apple’ın COO Jeff Williams’ın yaptığı açıklamaya göre insanlara, kendi sağlıkları ile ilgili ne olup bittiğini anlayacakları sistemler verdiğiniz zaman, daha aktif bir şekilde sağlıklarını korumaya yönelik adımlar atıyorlar.

Sistem özellikle kendi bakım prosedürünü oluşturmakta yetersiz olan sağlık kuruluşları için son derece elverişli. Hastaların tedaviden önceki ve sonraki tüm bakım uygulamaları yüklenebiliyor. Apple kullanıcı ve bilgi gizliliği konusunda da destek verdiği için uygulama daha da popüler hale geliyor. CareKit ile ilgili rakamsal verileri paylaşmayan Apple,  ResearchKit’de ise ilk üç ayda uygulamaya 100.000 kayıt girildiğini açıkladı.

Bu kadar ile yetinmeyen Apple bu hafta sağlık sigortası şirketi Aetna ile Apple Watch’ların da dâhil olacağı birkaç milyar dolarlık bir sağlık yatırımı için harekete geçeceklerini açıkladı.

Çeviri için Hayat Rıdvanoğulları’na teşekkür ederim.

 

Kaynak ve Görsel:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir