Üzülerek da olsa kabul etmek lazım ki ülkemizde terör günlük yaşamımızın tam ortasında duruyor. Ben konunun uzmanı değilim, bundan dolayı oğlum Yiğit Ali’nin okulundan bize gönderilen ve faydalı bulduğum önerileri sizlerle paylaşmak istedim. Öneriler, yakından tanık ve belki de mağdur olduğumuz terörü çocuklarımıza ne şekilde aktarmamızın uygun olduğuyla ilgili. Yorumumu eklemeden, noktasına virgülüne dokunmadan paylaşıyorum.

 Son zamanlarda toplum olarak çok şiddetli kayıplar verdiğimiz aynı zamanda psikolojik anlamda da bizleri oldukça zorlayan süreçlerden geçiyoruz. Yaşanılan acı verici olaylar bir kenara belki de biz ebeveynler için en zorlayıcı olan kısım bu süreçte çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak. Dolayısıyla çocuklarımızdan gelen her soruyu ve merak ettikleri her şeyi onları olumsuz etkilemeyecek şekilde en doğru ve en sağlıklı biçimde açıklama yapabilmek adına daha da çok endişeleniyoruz.

MECÖncelikli olarak belirtmek isteriz ki bu tip hassas konuların öncelikle aile içerisinde konuşulmasında her zaman fayda vardır. Her çocuğun konu ile ilgili algısı, bilgisi ve yaşantısı farklılık göstermektedir. (Bazı çocuklar aile içerisinde konuşulurken duymuş, haberlerden kulak misafiri olmuşken bir diğerinin hiç bilgisi olmamış ya da bir çocuğun akrabaları ya da yakınları terör eylemlerine maruz kalmış ya da bu eylemlerin gerçekleştiği şehirlerde ikamet ediyor olabilir). Dolayısıyla her çocuğun soruları ve konu ile ilgili bilgisi farklılık gösterir ve hali hazırda genel bir ortamda verilen bilgi aklında olmayan başka sorulara yer açabilir ya da konu ile ilgili az bilgisi olan ya da hiç bilgisi olmayan çocukların endişelerini tetikleyebilir.

Çocuklarınıza açıklama yaparken bu hususları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır:

  • Çocuğunuz size soru sorduğu zaman vereceğiniz bilgi sorduğu kadar olmalıdır. Gereğinden fazla bilgininverildiği çok detaylı anlatımlar onun kafasının daha da karışmasına hatta endişelenmesine neden olabilir.
  • Olayın ne olduğunu anlatırken yine açık ve sade bir dil kullanarak, içten bir anlatım yapabilirsiniz. (Örn: Evet büyük bir patlama oldu. Bu patlamada yaralanan ve ölen insanlar oldu.) Eğer sonraki süreci de sorarsa tüm yardım ekiplerinin olay yerinde destek için bulunduğunu, yaralı insanlara hemen yardımcı olunduğu ve tedavi edildiklerini belirtebilirsiniz. Olayı küçümseme ya da şakayla karışık anlatımlarda bulunma gibi yöntemlerebaşvurmayın çünkü bu durum olayın içeriğini bildikleri için güvenlerinin sarsılmasına neden olur.
  • Kitle iletişim araçlarının (radyo, tv, gazete, dergi, internet) haberleri yansıtma biçimleri ve kullanılan dilin çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun olmadığı göz önüne alınırsa kontrolünüz dışında olan bir anlatım veya dehşet verici bir görüntü ile karşılaşmamaları adına bu bilgi akışından çocuğunuzu koruyun.
  • Çocuğunuzun sizinle ve güvende olduğunu belirtin. Bu konuyu konuştuğunuz zamanlarda ve açıklama yaptığınızda fiziksel teması eksik etmeyin. Ona sarılın, sırtını okşayın ve sizi bırakana kadar bu şekilde kalın. Ona zarar gelmemesi adına sizin, okulun ve yakınlarının tüm önlemleri aldığınızı, alacağınızı belirtin.
  • Siz bu açıklamayı yaptıktan sonra ona zamansal olarak fırsat tanıyın. Verdiğiniz bilgiyi özümsemeye çalıştığı veya özümsediği için size soru sormayabilir.
  • Konu ile ilgili tekrarlayan sorularda sizi endişelendirmesin. Çünkü bazı çocuklarda özümsemek ve durumla başa çıkabilmek adına sizden teyit almaya ihtiyaç duyabilirler.
  • Herhangi bir eylem ile karşılaşır ya da önemli bir bilgiyi çocuğunuz yanında alırsanız sakinliğinizi muhafaza etmeye ve serinkanlı davranmaya çalışın. Çocuklarınızın dikkatli bir gözlemci olduklarını unutmayın. Onlar yeni karşılaştıkları durumlarda sizleri referans alır.
  • Her şeyden önemlisi bir aile olduğunuzu unutmayın ve çocuğunuzla duygularınızı paylaşmaktan korkmayın.Ailede sevinçler, kederler, üzüntüler ve korkular paylaşılır. Aileyi güçlü kılan bu paylaşımlardır. Sizin de benzer durumlar karşısında aynı hisler içinde olduğunuzu bilmeleri çocukların yaşadıklarının doğal olduğunu, kendilerinin anlaşıldığını aynı zamanda duygularının kabul edilebilir olduğunu hissetmelerine yardımcı olacak böylece var olan durumla baş etmeleri kolaylaşacaktır.

Toplum olarak barış, sevgi ve sağlık dolu günlerde Hep bir arada olmak dileğiyle…
Uzm. Psk. Merve Bayer

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği

Merak Eden Çocuk Okulları

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir