Yıllardır kullandığımız manuel diş fırçaları dişlerimizi sağlıklı tutmak için yeterli mi? Dişlerimizin görünüşü bizi tatmin ediyor mu? Acaba elektrikli diş fırçasına geçsek daha iyi sonuçlar elde edebilir miyiz? Birçok kişi hangi diş fırçasını kullanması gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Nasıl küçücük kıllı bir fırça; titreşimini, dönüşünü ve çalışma zamanını ayarlayarak diş hekimliği dünyasının harikası haline gelebiliyor?

Amerikan Diş Hekimleri Birliği sözcüsü Dr. Alice Boghosian, yaptığı açıklamada elektrikli diş fırçası kullanmanın avantajları olduğunu ancak bunun daha temiz dişler vereceği anlamına gelmediğini söylüyor.

Elektrikli diş fırçalarının tek özelliğinin titreşim olduğunu söyleyemeyiz. Örnek vermek gerekirse Oral B Genius, sahip olduğu hareket sensörü ve video kaydı sayesinde ağızda temizlenmesi gereken yerleri kullanıcıya gösteriyor. Bu şekilde temizlenmemiş alan kalmamasını sağlıyor. Bir diğer diş fırçası markası olan Onvi Prophix’de de fırça ucunda bir kamera bulunuyor ve günlük kullanım esnasında ağız içini kişiye gösterebiliyor.

Dr. Boghosion önemli olan konunun dişlerimizi 2 dakika boyunca fırçalamaya devam etmemiz olduğunu ve birçok insanın 60 saniye dahi fırçalamaya devam etmediğini söylüyor. Elektrikli diş fırçaları zamanlama ayarlı olmaları nedeniyle bu sorunu ortadan kaldırıyorlar.  Bazı diş fırçaları 2 dakika bitince çalışmayı durduruyor, bazıları ise 30 saniyede bir sinyal sesi vererek kullanıcıyı uyarıyor.

Dr. Boghosion verdiği röportajda “Eğer elektrikli diş fırçaları, kullanıcılara tam olarak 2 dakika boyunca dişlerini fırçalamalarına yardımcı olacaksa benim için uygun. Aynı zamanda eklem iltihabı yaşayan ve diş fırçasını tutmakta güçlük çeken kişiler için de harika” olduğunu söylüyor.

Elektrikli diş fırçaları, fırçalama alışkanlıklarımızı değiştirebilmesinin yanı sıra daha iyi sonuçlar elde etmemizi de sağlayabilir. Uluslararası kanıta dayalı araştırma kuruluşu Cochrane’ in yaptığı bir çalışmada elektrikli diş fırçaları diş plağını %21, diş eti iltihabını ise %11 oranında azalttığı kanıtlanmış.

toothbrushes

Elektrikli diş fırçalarının avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Bir kere son derece pahalı. Manuel fırçalardan daha fazla temizlediği için bu kadar maliyete katlanmak mantıklı olmayabilir. Kullanabilmek için güç kaynağı gerektiriyor. Banyoda birden fazla elektrikli diş fırçası sorun yaratacaktır.

Dr. Boghosion’a göre elektrikli diş fırçaları harika bir buluş ancak iyi bir manuel diş fırçası ve florürlü diş macunuyla da elektrikli diş fırçasının performansına yetişilebilir. Önemli olan 2 dakika boyunca dişlerimizi fırçalamak.

Çeviri için Hayat Rıdvanoğulları’na teşekkür ederim.

 

Kaynak:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir