Facebook, Fransa’nın en ünlü gazetelerinden birinde mamografi çekimi hakkında yayımlanan bir makale sebebiyle eleştiri oklarını yeniden üzerine çekti.

Daha önce cinsiyetçi yaklaşımları nedeniyle sosyal ağ kullanıcılarının tepkisini çeken Facebook, bu seferde mamografi çekimi esnasında görünen kadın memesini sansürledi. Gelen tepkiler üzerine yaptıkları hatanın farkına vararak özür dileyen şirket, sansürledikleri makaleyi yayımlamak zorunda kaldı.

Fransız gazetesi Le Monde’un işlettiği Les Décodeurs isimli web sitesi tarafından yayımlanan makalede, Fransız hükümetinin mamografi çekimi hakkındaki yeni yasa tasarısıyla ilgili bilgi verilmişti. Bu makalenin görselinde bir kadın memesi bulunuyordu ve Facebook’un yazıyı hızlıca sayfadan kaldırmasının temel nedeni de buydu.

Facebook’un bu yaklaşımına karşı Le Monde yazarı Samuel Laurent, Twitter’dan “Facebook’a her gün memeler ile mücadele ettiği için teşekkür ediyoruz” paylaşımıyla tepki gösterdi.

Facebook’un topluluk standartlarına göre kullanıcıların çıplak fotoğraflarını yayımlamaları yasaktır. Fakat bazı durumlarda istisnaları göz önünde bulunduran Facebook, bebek emziren ya da meme kanseri ameliyatı (post-mastektomi) sebebiyle konulmuş meme görüntülerini bu politikanın dışında tutuyor.

Facebook ‘un sansürüne dikkat çekmek isteyen 71.000’den fazla kullanıcı, Les Décodeurs’un önceki makalesindeki fotoğrafın yerine koyduğu yeni bir görseli paylaştı. Bu görsel, fotoğrafın tamamını kaplayacak şekilde “Kural ihlâli yapmayan, kolsuz bacaksız çıplak erkek görüntüsünü kullan” mesajıyla paylaşıldı.

Gelen tepkiler üzerine özür dileyen Facebook, gerekli düzeltmeyi hızlıca yaparak yazının yanlışlıkla kaldırıldığını açıkladı. Daha sonra da halihazırda bulunan topluluk standartlarına mamografi görüntülerini de istisna olarak eklediğini bildirdi.

Le Monde’un editörü Michael Szadkowski’ye göre Facebook cinsiyetçi yaklaşımlarında çifte standart uyguluyor. Zira geçen yıl Instagram’da (Facebook Instagram’ın sahibidir) “Memelere Özgürlük” kapsamında kadınların paylaştıkları çıplak meme fotoğrafları hiçbir sorun çıkarmamıştı.

Facebook’un nefret dolu içeriklere ve paylaşımlara çıplaklık kadar sert müdahale etmemesi de eleştirmenlerin ağzından düşmeyen yorumlar arasında. Özellikle pornografinin yasaklanmasında Facebook ile hemfikir olan bu eleştirmenler, cinsellik konusuna girmeyen görsellerde kadın memesinin sansürlenmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Çeviri için Hayat Rıdvanoğulları’na teşekkür ederim.

 

Kaynak:

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir