Google Photoscan Yeri Doldurulamaz Fotoğraflarınızı Ölümsüzleştiriyor

Facebook0Twitter0LinkedIn0Google+0Pinterest0

Google, Google Photos adı verilen yeni uygulama ile akıllı telefonunuzu bir taracıya dönüştürerek fotoğraflarınızı albümden ya da çerçevesinden çıkarmadan dijitalleştirebilme olanağı veriyor.

Google’ın fotoğraflarla ilgili son hamlesinin hikâyesi 69 yıl öncesine dayanıyor.

Google Photo’nun Başkan Yardımcısı Anil Sabharwal, basılı bir görüntünün dijital bir kopyasını hızla yaratan PhotoScan’ın ilham kaynağının ailesinin tarihinde 1947′ye kadar uzandığını açıkladı. Pakistan’ın yeni müslümanlaşmaya başladığı yıllarda, Hindu olarak yaşayan Sabharwal ‘ın büyükanne ve dedesi, bir anda kapılarında tüm eşyalarını yanlarına alarak Hint sınırını geçmek zorunda olduklarını bildiren askerler ile karşı karşıya kalmışlar. Sabharwal’ın dedesi, mücevher ve değerli eşyaları ardında bırakmak pahasına tüm fotoğraflarını yanına almaya çalışıyormuş.

Sabharwal New York’ta yaptığı bir röportajda, o sırada 8 yaşında olan babasına, ailesinin 1947’den önceki dönemini hatırlatan sadece birkaç eşya kaldığından bahsetmiş. “Dedemin kullandığı bir saat, evlilik törenlerinden ve babamın çocukluğundan 10 ya da 20 adet fotoğraf” diye eklemiş.

Sabharwal’ın babasının PhotoScan ile neler yapabileceğini bir düşünün.

Google Salı günü, basılı bir fotoğrafı hızla taramak için telefonunuzun kamerasını ve flaşını kullanmanızın yeterli olacağı yeni uygulamasının tanıtımını yaptı. Bulut platformlarına dijital olarak saklamadan önce fotoğrafın parlaklığının giderilmesi, kırpılması, renklerinin düzeltilmesi gibi özellikleri Photoscan’in yazılım ve derin öğrenme sisteminden geliyor.

googlephotoscan_big

Fotoğraflar, Google ve Apple gibi büyük teknoloji oyuncularının, sizinle olan ilişkilerini güçlendirmek için kullandıkları önemli bir araç haline gelmeye başladı. Şirketlerin birçoğu dijital fotoğraflarınız için çevrimiçi depolama alanı sunuyor, ancak Google PhotoScan fiziksel çıktı imkânı vererek aradaki farkı bir adım daha ileriye götürüyor.

PhotoScan’i kullanırken öncelikle istediğiniz baskıyı telefonunuzun ekranında bir kutuya hizalıyorsunuz. Taramaya başlamak için ekrandaki simgeye dokunup telefonunuzu görüntünün dört köşesindeki dört beyaz nokta üzerinde gezdirmeniz gerekiyor. Noktalar önce maviye dönüp sonra da ekrandan kaybolduğu zaman fotoğraf her açıdan yakalanmış demektir. Program, birkaç saniye içerisinde o görüntünün taranmış dijital kopyasını oluşturur.

Uygulama, yüzeyde düz duran fotoğraflar üzerinde çalışıyor. Bu nedenle duvarda çerçeve içindeki veya albüm sayfalarındaki fotoğraflar bu uygulama ile kolayca taranabiliyor.

Taramayı yaptıktan sonra PhotoScan, fotoğrafları Google Photos ortamında dosyalıyor ve yedekliyor. Bunu yaparken de yüze göre kişileri tanımlama, etiketleme olmadan fotoğrafları aranabilir hâle getirme gibi Google Photos’un önceden bilinen araçlarını kullanıyor.

Uygulama son derece hızlı tarama yapıyor. Sabharwal, Google Photos mühendislerinin kız kardeşiyle bir konuşma yaparken 10 dakika içinde yaklaşık 100 fotoğraf tarayabildiğini söylüyor.

Sabharwal, belki aileler kendi tarihlerini anmak için bir araya gelmek isteyebilirler diye Photoscan’i Şükran Günü ve kış tatili öncesinde kullanıma hazır hâle getirebilmek için ekibin son derece yoğun çalıştığını belirtti.
PhotoScan hem Android hem de iOS ile uyumlu olarak çalışıyor.

 

Kaynak:

Görsel:

Facebook0Twitter0LinkedIn0Google+0Pinterest0

Bir Cevap Yazın