Kamusal alanda Wi-Fi kullanabiliyor olmak gerçekten çok keyifli. Ancak bunun da bir sürü zorlukları var. Gittiğiniz kafedeki interneti kullanırken verilmiş süre daha dolmadan internetiniz yavaşlamaya başlar ve sebebi konusunda kafe çalışanının hiçbir fikri yoktur.

Sinirlenmeniz bir şeyi değiştirmez ve kafeden çıkarsınız. Wi-Fi’ın yoğun olarak kullanıldığı kafeler, havaalanları, oteller size güvenli ve konforlu bir internet hizmeti sağlamak istemelerine rağmen uzmanlıktan yoksun bir hizmet sunmaktan öteye gidemezler.

Google, yaşanan bu düşük kaliteli Wi-Fi deneyimini ortadan kaldırmak ve kaliteli bir hizmet sunabilmek için Google İstasyonlarını hayata geçireceğini duyurdu. Kamusal alanda konforlu ve son derece kolay bir şekilde internete ulaşımı sağlayacak bu istasyonlar hakkında donanım şirketleri ile görüşmelerin sürdüğü söyleniyor. Her ne kadar Google bu konu hakkında çok fazla açıklama yapmasa da internetin yoğun kullanıldığı kafeler ve alışveriş merkezleri ile şimdiden irtibata geçmeye başladığı konuşuluyor.

Google’ın kurmayı planladığı sistemde tek bir kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak kamusal alanda her yerden internete ulaşım sağlanabilecek. Bu şekilde herhangi bir yerde Wi-Fi şifresi sormak tarihe karışacak. Hatta bu sistemde internet sağlayıcıları para bile kazanabilecekler.

Google hâlihazırda Google Fiber ile yüksek hızda internet hizmeti sağlayarak New York’ta telefon kulübelerinden verilen internet hizmetinin yerini alabilmek için son derece ciddi çalışmalar yürütüyor. Bu proje aslında Google‘ın 20.000 milden fazla fiber optik kablo kullanarak Hindistan devlet demiryollarında internet hizmeti vermesiyle başlamıştır.

Google bugün Hindistan’da 50 tren istasyonunda internet hizmeti veriyor ve bu yılın sonuna kadar 50 istasyonda daha halka internet ulaştırmayı planlıyor. Firmanın asıl amacı ise Hindistan’la sınırlı kalmayıp Google İnternet İstasyonlarını tüm dünyaya yaymak.

 

Çeviride verdiği destek için Hayat Rıdvanoğulları’na teşekkür ederim.

Kaynak ve Görsel:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir