Hakkımda

İstanbul Tıp Fakültesi’nde büyük keyifle okumamın en önemli sebepleri arasında, o dönemde yaptığım radyo programcılığı, parti organizatörlüğü – DJ’liği ve uluslararası tıp öğrencileri kongresinin düzenleme kurulunda yer almam vardır.

İlaç sektöründeki 10 yıllık pazarlama ve satış yönetimi kariyerimin ardından, 2010 yılından beri hem çok severek kullandığım hem de bir süredir para kazanabileceğimi düşündüğüm (artık kazanıyorum) sosyal medya ve dijital pazarlama alanında yazıyor, konuşuyor, eğitim veriyor ve çalışıyorum.

İlaç sektöründeki kariyerime, 2001’de Bilim İlaç’ın ilk marketing trainee’si olarak başladım. 3 aylık saha satış tecrübemin ardından büyük bir heyecanla ürün müdürlüğüne başladım. Halkla ilişkiler ve kurumsal iletişim konularına henüz o dönemde ilgi duymaya başladım ve yönettiğim pazarlama aktivitelerine medya aktivitelerini entegre ettim. CNN TURK’te yayınlanan haftalık sağlık programı Medikal’e 2 aylık bir sponsorluk çerçevesinde 8 öğretim üyesini konuk ettim ve grip konusunda halkı bilgilendirmeye katkıda bulundum. Bilim İlaç’tan sonra ürün müdürü olarak çalıştığım Sanofi ve Novo Nordisk firmalarında ilaç sektörünün global alanda yürüttüğü pazarlama aktivitelerine katıldım ve bu aktivitelerden bir kısmın liderliğini yaptım. Sektörde son olarak Biofarma İlaç’ta, farklı tedavi alanlarında faaliyet gösteren iki ekibin pazarlama ve satış müdürü olarak görev aldım. Diyabet, nöropsikiyatrik hastalıklar ve OTC pazarlarında uzun süreli tecrübe edinme şansı buldum.

Novo Nordisk’in dünya çapındaki kurumsal iletişim projesi olan “Changing Diabetes” projesinin Türkiye ayağını başarıyla yönetirken, pek çok sivil toplum kuruluşu ve bilimsel dernekle iş birliği yapma fırsatı buldum. Bu projenin önemli çıktılarından biri, aynı zamanda kariyerimin en çok gurur duyduğum başarılarından biri oldu. Aylar süren yazışmalar ve ikna süreci sonunda, diyabeti her alanda sahiplenmek isteyen Novo Nordisk’in Türkiye çalışanlarının kartvizitlerine “Diyabeti Değiştirmek” logosunu yerleştirmek, yani kurumsal kimliği revize etmek için global yönetimden onay aldım. Kısa süre sonra Novo Nordisk, tüm ülkelerdeki kartvizitlerinde, ülkenin yerel dilinde “Changing Diabetes” logosunu kullanmaya başladı.

Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi gibi saygın eğitim kurumlarının lisans ve lisansüstü programlarında pazarlama iletişimi, dijital pazarlama ve sosyal medya başlıkları altında dersler veriyorum. Bu kısım benim para kazanmaktan öte, şu anki yaşamımda en çok keyif aldığım kısım. Yıllarca izleyici olarak katıldığım ulusal ve uluslararası tıp kongrelerinde dijital sağlık ve sosyal medya üzerine konuşma şansı bulduğum için kendimi çok şanslı görüyorum.

2010 yılından bu yana, Digital Age, Pharmaceutical Business Review, Farmagazin, Farmaskop, Literatür Aktüel, Sağlık ve İnsan, Hospital Manager,  Reflex, gibi sektörel yayınlarda dijital pazarlama, sosyal medya ve dijital sağlık ile ilgili yazılar yazdım. 2012 – 2014 yılları arasında Türkiye’nin lider sosyal medya sitesi sosyalmedya.co’ nun sağlık ve ilaç sektörü editörlüğünü yaptım.

Türkiye’de alanında ilk ve tek, global arenada da sayılı tematik bloglardan Tek Doz Dijital’in kurucusu ve yazarıyım. Tek Doz Dijital’de Kasım 2012’den bu yana, sağlık ve ilaç sektörünün dijital teknolojileri ve sosyal medyayı kullanımıyla ilgili düzenli güncel içerik sunuyoruz. En iyi bildiğim alan olan ilaç ve sağlık sektörüne yönelik dijital pazarlama ve sosyal medya iletişimi hizmeti veren Social Touch isimli ajansın kurucusuyum. Türkiye’nin öncü ve tam kapsamlı nöropazarlama ajansı LeadNeuro‘nun kurucu ortağıyım.

Ekim 2016′da Türkiye’nin internet ve sosyal medya alanındaki en büyük sağlık platformu olan DoktorlarSitesi.NET‘in yatırımcısı, ortağı ve yönetim kurulu başkanı oldum. Her ay yaklaşık 50 milyon kişiye ulaşmanın sorumluluğunu çok net hissediyorum.

Aralık 2016′da sevgili Aykut Aslantaş ile Meetup Istanbul’u hayata geçirdik. Her pazartesi 19.00 – 21.00 arası dijital sektör çalışanlarını ve meraklılarını bir araya getiriyoruz. Bu etkinlikler tamamen ücretsiz olarak düzenleniyor. 

Profesyonel konuşmacılık kariyerime dünyaca ünlü konuşmacı ajansı CSA Celebrity Speakers’ın anlaşmalı konuşmacısı olarak 2012′de başladım. 2013 itibariyle Türkiye’nin en büyük konuşmacı ajansı olan Speaker Agency’nin portföyünde yoluma devam ediyorum. 2013′ten beri pek çok ulusal tıp kongresinde, çoğu zaman bilimsel program dahilinde sosyal medya, dijital iletişim ve dijital sağlık ile ilgili konuşmalar yapma fırsatı buluyorum ki bu benim en keyif aldığım şeylerin başında geliyor. Üniversitelerde düzenlenen, maddi kazanç amacı taşımayan tüm organizasyonlara hem konuşmacı hem de eğitmen olarak, bir ücret talep etmeden katılıyorum. Özellikle girişimcilik konusundaki tecrübe ve bilgimi genç arkadaşlarıma aktarmaktan çok keyif alıyorum.

2013 Temmuz Ayı’nda, sağlık alanında çalışan veya sağlık alanına hizmet veren kişilerin sosyal medyadaki etki gücünü değerlendiren dünya çapında bir yarışma olan #pharma100 ‘ün birincisi oldum. Bu sayede tüm dünyada benimle benzer konularla ilgilenen pek çok önemli isimle uzaktan da olsa tanışma şansı buldum.

Manevi tatmini en üst düzeyde yaşadığım alanların başında ise, gönüllüsü olduğum bir sivil toplum kuruluşu geliyor. Sağlık alanında çalışan ve sosyal medyada kendisini var eden Kanserle Dans Derneği’nin yönetim kurulu üyesi ve genel sekreteriyim. Bu vesileyle 2004 yılında kanserden kaybettiğimiz rahmetli babam Behzat Rıfat Doğanay’ı da sevgi ve özlemle anıyorum.

2013 Aralık Ayı itibariyle Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı öğretim görevlisi olarak “Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı”nda Dijital Pazarlama İletişimi dersleri veriyorum.

2015 Nisan ayından beri, çok prestijli ve yakından takip ettiğim bir mecra olan Marketing Türkiye dergisinde köşe yazıları yazıyorum. Haftalık yazılarımı buradan takip edebilirsiniz.

Arada eski günlerdeki gibi radyo programları yapmaya devam ediyorum. Tüm kayıtlarımı buradan dinleyebilirsiniz.

Eşim İkbal’le dünyanın pek çok yerine gittik, daha da çok yerine gitmeyi istiyoruz. Oğlum Yiğit Ali’ye satranç öğrettiğim günden beri, beraber Beşiktaş maçlarını izlemek kadar keyif aldığımız bir ortak aktivitemiz daha oldu.

Teoride bir X, pratikte bir Y kuşağıyım, o yüzden ekibimle iyi anlaşıyoruz.

Bana kalırsa tek bir başarı var dünyada: İstediği gibi yaşamak.

Son zamanlarda yaptığım konuşmalarımın bazılarının kayıtlarına da buradan göz atabilirsiniz.

Geleceğin E-Hali (Eylül 2015)

 

Digital Health Summit  (Ekim 2015)