Para, sanal gerçeklik (VR) ekosistemine akmaya devam ediyor. Dün, film şirketi IMAX, 50 milyon dolarlık bir fonla en az 25 interaktif sanal gerçeklik (VR) deneyimini finanse etmek için Acer ve Creative Artists Agency ile ortaklık kurduğunu söyledi.

Önümüzdeki üç yıl boyunca IMAX, sanal gerçeklik (VR) endüstrisinin beklentilerini karşılamak için ihtiyaç duyulacak olan daha yüksek kaliteli sanal gerçeklik (VR) deneyimlerini başlatabilir. Teknoloji danışmanı Digi-Capital, VR ve AR’ nin 2020’de 120 milyar dolarlık gelir sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Comcast Ventures’ın Genel Müdürü Michael Yang, GamesBeat’e yazdığı bir e-postada IMAX’in sanal gerçeklik endüstrisine yol gösterici bir konumda olmasının son derece anlamlı olduğunu belirtmiş. Yang’a göre IMAX’in eğlence sektörüne yönelik geçmişten getirdiği tecrübe ve bilgi birikimi, sanal gerçeklik sistemini ileriye taşımasında çok önemli bir rol oynayacak. Yaptığı açıklamada “Umuyoruz ki ev dışı (out-of-home) sanal gerçeklik (VR) üzerine çalışan içerik direktörlerini destekleyerek sektörün daha da öne çıkmasını sağlayacaklar. Onlarla bir an önce çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Surround sistemlerin kullanıldığı tiyatro ve sinemaların sanal gerçeklik (VR) sistemine dönüştürülmesi IMAX için son derece önemli bir konu. Bahsi geçen para, video oyunları üreticileri ile 360 derece film yapımcılarının birlikte çalışmalarını sağlamaya yönelik projelerde kullanılacak. IMAX eğlence mekanlarına fanlar çekmek için StarVR (sanal gerçeklik gözlüğü) tabanlı IMAX sanal gerçeklik (VR) merkezleri kurmayı planlıyor. Visionary VR CEO’su Gil Baron bir e-postada “IMAX olarak saygın bir markanın enerjisini ve sermayesini yeni bir sektöre  yatırıp, bu sektörde ciddi bir farkındalık yaratmaya yardımcı olması harika bir durum” diye belirtti.

IMAX, sanal gerçeklik (VR) içerikleri için İsveçli eğlence geliştiricisi  Starbreeze ile çalışmaya başlamış. Bu işbirliğinde IMAX, Stockholm merkezli şirketin kulaklık ve oyunlarından faydalanıyormuş. Sonuç olarak sanal içerik (VR) film yapımcıları tarafından kullanılacağı için, kullanılacak kameraların geliştirilmesi için IMAX bir diğer partneri olan Google ile çalışmalara başlamış.

Signia Venture Partners’ın ortaklarından Sunny Dhillon’nın yaptığı açıklamada geliştirilen bu yeni sistemin alışveriş merkezleri ve tiyatrolardaki insan trafiğinin artışına katkısı olacağını belirtti. Shanda’nın Void’e olan yatırımı, Comcast’in Spaces’e olan yatırımları gelecekte bizi neyin beklediğine dair ip uçları vermektedir, diye ekledi.

Dhillon’a göre üretilen teknoloji ile gelecekte karma ve sanal gerçeklikler alışveriş merkezlerinin destek hizmetlerinden biri haline gelecek. Teknolojik olarak iyi donatılmış eğlence merkezlerinde yeni ve değişik sanal gerçeklikleri deneyimleyen kişilerin tekrar gelerek, bu deneyimleri tekrar yaşamak isteyeceklerini belirtmiş. IMAX gibi sağlam alt yapı şirketleri ve eğlence merkezleri ile iyi ilişkileri olan bir şirketin, bu işe 50 milyon dolar yatırması önemli bir taahhüt gibi görünüyor.

IMAX fon yatırımcıları içerisinde CAA, Acer, China Media Capital, China’s Enlight Media, Studio City ve reklam hizmetleri devi WPP bulunuyor. IMAX, 10 dakika sürecek olan sanal gerçeklik (VR) deneyimleri için 7 ila 10 dolar tutarında bir ücret talep etmeyi planlıyor. Sanal gerçekliğin (VR) yeni bir gelir kaynağı olan görüldüğü Çin’de internet kafelerde konum tabanlı sanal gerçeklik sistemleri kurulmaya başlanmış.

Acer’ın CEO’su Jason Chen, yaptığı açıklamada, “Acer, sanal gerçeklik (VR) endüstrisini geliştirmek için IMAX ve diğer dünya çapında yatırımcılar ile iş birliği kurmaktan heyecan duyuyor” dedi. Bu stratejik yatırım ile içinde Starbreeze’in de olduğu, donanım ve eğlence sektöründeki ortaklarımızla kurduğumuz derin işbirliğiyle, IMAX VR merkezlerinde ilgi çekici ve kapsamlı sanal gerçeklik (VR) deneyimlerini sunmayı umuyoruz.” dedi.

 

 

Kaynak:

Görsel: 

 

Haber için Hayat Rıdvanoğulları‘na teşekkür ederiz.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir