Twitter, son yıllarda her yere yayılmış zorbalık ve tacizlerle uğraşırken, Instagram bir adım daha da ileriye giderek kullanıcılarının kendi kendilerine zarar vermelerini önlemeyi planlıyor. Facebook, yakın zamanda kullanıcılarının kendilerine zarar vermelerini önlemeye yardımcı raporlama aracını, kullanıcıları ile paylaşmaya başladı. Bu raporlama aracında kullanıcılar, herhangi başka bir kişinin kendisine zarar verebileceğini belli ettiği bir paylaşım yapması durumunda, bu paylaşıma isimsiz bir bayrak bırakarak Instagram’ı uyarabilecek.  Bu şekilde Instagram tarafından hızlıca o kişiye destek verilmesini sağlayabilecek. Kullanıcı dilerse Instagram tarafından yardım hatlarına yönlendirilebilecek.

Sistemin kullanımı son derece basit. Ancak vaktinin çoğunu internette geçiren gençler için son derece büyük önem taşıyan bir uygulama.

Bir arkadaşınızın paylaşımında kendine zarar vereceğini ya da hayatını sonlandıracağını hissettiğiniz zaman, onunla bu konuyu konuşmak ya da yardım edebilmek son derece zordur. Instagram, böyle durumlar için son derece farklı bir uygulama sunuyor. Arkadaşınızın paylaşımına isimsiz bir bayrak bırakarak yardım için ona ulaşılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Instagram ilgili kişiye ulaşarak, “Bir arkadaşınız kendinize zarar verebileceğinizi düşünmüş. Yardım almak ister misiniz?” diyebilecek.

Uyarıyı alan kişi destek seçeneklerini görebilecek. Bir arkadaşa mesaj göndermek ya da telefonla aramanın da dahil olduğu seçenekler içerisinde profesyonel yardım hatları da bulunuyor. Bunun yanı sıra Dünya üzerinde faaliyet gösteren 40 yardım kuruluşunun da numaraları yer alıyor.

hayat-sertaçdoğanay

Şirket yaptığı açıklamada bu yeni raporlama aracını oluştururken pozitif bilimden de destek aldıklarını belirtmiş. Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği üyesi ve Washington Üniversitesi araştırmacılarından Psikoloji ve Nörobilim Profesörü Dr. Nancy Zucker ile çalışılmış. Bunun yanı sıra Amerika’da Ulusal İntiharı Önleme ve Koruma Derneği, İngiltere’ de yine intiharları önlemek üzerine çalışan Samaritans ve Avustralya’dan Beyond blue ve gençlerin akıl sağlıkları alanında çalışan Headspace de konuya destek vermiş.

Instagram’ın bu yeni aracının en ilginç tarafı sadece bayrak ile çalışmaması. Kullanıcı herhangi bir arama yaptığında da, örneğin aşırı zayıflıkla ya da intiharla ilgili yasaklı kelimeler kullandığında sistem devreye girebiliyor.

Sosyal medyayı bu tür önlemler almaya iten durum ise son yıllarda yaşanan trajik olayların artışı oldu. Bu anlamda Facebook ve benzeri alanlarda bulunan ebeveynlerinde istekleri göz önünde bulundurularak toplum sağlığı açısından adımlar atıldı.

 

Kaynak:

Görsel:

 

Haber için Hayat Rıdvanoğulları‘na teşekkür ederiz.

 

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir