Intento Google’ın Mesajlaşma ve Chatbot İçeriklerini Kurmaya Talip Oldu

Facebook0Twitter0LinkedIn0Google+0Pinterest0

Anlık mesajlaşma araçlarının belirli kullanıcı kategorileri için klasik internet ve sosyal ağlardan bile daha fazla ilgi çektiği tespit edilmiş. Intento, bu alanda genellikle geleneksel arama motorları tarafından göz ardı edilen yeni bir seçenek sunuyor.

Intento; Telegram, Viber, ICQ IM ve Facebook’u da içeren genel kanalların ve chatbotlarının içeriğini endeksleyen tek otomatik tarama ve arama motorunu geliştirdiğini iddia ediyor.

Girişimciler tarafından sermayesi büyük miktarda finanse edilen chatbot ekosistemi hızla gelişiyor. ManyChat ve ChatFuel verilerine göre Facebook için 34.000, Kik için 20.000 ve Telegram için binlerce bot oluşturuldu. “Ancak onları keşfetmek için tek bir yol yok” diyen Intento kurucusu ve CEO’su Konstantin Savenkov, East-West Digital News ile yapılan bir görüşmede; geliştirilen buluşlar, mesajlaşma araçlarında ve genel sohbetlerde sıklıkla başarısız olur” dedi. Sonuçta giderek daha fazla mesajlaşma aracı, görüntüleme için derin bağlantılarla web ve grafik kodları sağlayan dış arama motorlarına güvenmeye başlıyor. Bu bağlantıları kullanan birçok katalog var (örneğin: Telegram Channels Catalog, Storebot), ancak yine de işlevleri sınırlı.

Savenkov, Google’ın web üzerinden bilgi aramak için elle seçilmiş kataloglar kullandığı 1990′ların sonlarında firmanın yaptığı değişikliğe değinerek “ mesajlaşma ve chatbotlar için de benzer bir veri toplama sistemi yüzlerce binlerce yıl yaşayabilirdi. Ancak bunlar artık yeterli değil. Intento ve onun otomatik tarama ve arama motoru bu sorunu çözdü.” dedi.

Bu tür hizmetlere ilişkin gereksinimler arttıkça mesajlaşma platformlarının iş kolu olarak patlama göstereceğine inanan Savenkov, “sayısız derecede keşfedilecek ilginç şeyleri sağlıyor” dedi.

67586-thumb

Ara yüz uygulamasından yardımcı uygulamalara

Intento gelecekte başka bir sorunu daha çözmek istiyor: Uygulamalar arasındaki bağlantı eksikliğini gidermek.

Savenkov, “İnsanlara ihtiyaçlarını gidermede yardım etmek, ciddi anlamda keşiflerin ve işbirliklerin beraber yürütülmesini gerektirir. Bu durum tam da modern uygulamaların eksikliğidir. İki uygulamanın birbirini bulması ve konuşması için insanların birçok kez bir araya gelmeleri gerekir.” dedi.

Bu nedenle, Intento yalnızca bilgileri değil, API’ları ve hizmetleri kendileri tarayacak. Uygulamaların, diğer hizmetleri keşfetmek ve etkileşim kurmak için Intento arama motorunu kullanmasına izin verecek.

Intento Eylül ayında 400.000 olan kullanıcı sayısını Ekim ayında 550.000′e çıkarttıklarını iddia etti. Savenkov yaptığı açıklamada “Kullanıcılarımızın çoğu organik aramalardan geliyor ve trafiğin yaklaşık %25′i doğrudan. Yani insanların Intento’ya sadık kaldıkları anlamına geliyor” diyor.

İşin en ilginç kısmı ise ilk kullanıcıların Telegram ve Viber ile Latin Amerika ve Orta Doğu’dan gelmiş olması. Intento, Facebook mesajlaşma platformunu ve diğerlerini de bu portföye ekleyerek daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor.

2016 yılının başında başlatılan bu yeni işletme, ABD Delaware’de kuruldu; ancak Ar-Ge ekibi Moskova’da bulunuyor. Yandex’te beş yıl çalışmış derin öğrenme ve yapay zeka uzmanı olan Grigory Sapunov, Savenkov’la işbirliği yapma şansı elde etti.

Eylül ayında Intento, ismini vermediği bir Rus iş adamından 210,000 $ temin etti. Bu finansman; başlangıç ekibini güçlendirmek, yeni veri türleri eklemek, altyapıyı ölçeklendirmek ve diğer platformları genişletme kamacıyla verilmiş.

 

 

Kaynak:

Görsel:

Facebook0Twitter0LinkedIn0Google+0Pinterest0

Bir Cevap Yazın