Öncelikle bu yazıda yetenekli bir sanatçı gibi nasıl resim yapılabileceğini anlatmayacağız. Yıllarca Bob Ross izlemiş ve onun hikâyelerini dinlemiş kişiler olarak bunun oldukça ayrı bir enerji gerektirdiğinin bilincindeyiz. Ancak iyi haberlerimiz geliyor!

Eğer resim çizme konusunda kendimize güvenmiyor, hatta resim çizemeyeceğimizi düşünüyorsak artık bu önyargılardan kurtulmalıyız. Nasıl mı? Sadece deneme yanılma yöntemini kullanmamız yeterli olacaktır. Konuşma ve resim çizme konuları arasındaki benzerliği düşünürsek işimiz daha da kolaylaşabilir. Örneğin yeterince iyi konuşamadığımızı düşünüyorsak ne yapabiliriz? Konuşmamızı güçlendirecek araçlara, eğitim metotlarına ve provalara yönelebiliriz. Resim çizmek için de aynısı geçerli. Kısacası, konuşmak için yazar olmak veya resim çizmek için ressam olmak zorunda değiliz.

Resim çizme konusunda halen aklımızda soru işaretleri var ise basit şekillerin nasıl güçlü bir hikâye haline geldiğine dair ufak bir örnek:

hexagon

Gizli Bir Silah Olarak Görsel Satış

Bu fikre göre dünyadaki en iyi satıcılar ürün veya hizmet satışı değil, algı satışı yapar. Algı da resimdir. İyi bir satıcı isek insanları herhangi bir konuda ikna etmeye çalışmayız. İyi satıcılar karşılarındaki insanlara, onların içinde yer alacağı güzel bir dünyayı en sade şekliyle betimler. Çok iyi olanlarımız ise bu güzel dünyayı betimlemekle kalmaz, müşteri ile birlikte resmeder. Resim tamamlanır ve artık satın almanın ötesinde bir şey gerçekleşmiştir. Çünkü sürece dâhil olma gerçekleşmiştir.

Sigmund Freud, Martin Luther King Jr, Steve Jobs, JK Rowling gibi tarihteki harika satıcıların fikirlerini daha anlaşılır şekilde açıklamak için resim çizme yöntemini kullandığını görebiliriz. Resim çizmemiz bizi güçlendirir. Çünkü insanların gözlerine hâkim olduğumuzda zihinleri de bizi takip edecektir.

Kendimizi satıcı olarak görmüyor olabiliriz ama çocukken ailemizden bizi lunaparka veya televizyonda gördüğümüz Disneyland’a götürmesini isterken onlara satış yapıyorduk. Patronumuzdan zam isteyeceksek bu zammı hak ettiğimizi bazı argümanlarla ispatlamaya çalışırken yine satış yapıyoruz. Tüm bunları yaparken aklımızda bazı görseller var. Bunlara karşımızdaki kişiyi de dâhil ederek bu görselleri neden resim haline getirmeyelim ve karşımızdaki kişiyi etkilemeyelim?

En İyi Görsel Satış Yolu Nedir?

1. Bilgisayar Çıktısı Üzerinde İşaretlemeler Yapmak

2. Bir Kâğıda Kendi Elimizle Resim Çizmek

çizmek

Bu iki seçenek arasından hangisinin daha etkileyici olduğunu görebiliriz. 

En Eski Reklamcılık Taktiği Nedir?

Bu mesleğin ilk zamanlarında mevcut durum gösterilip sorun resmedilmiş, sonrasında ise çözüm gösterilip sonuç resmedilmiştir.

sonuç

 

 

 

 

Değişimi resmederken dikkat edebileceğimiz bazı noktalar:

  1. Değişimi göstermek (değişimin nereden nereye gideceği gibi

değişim

 

 

 

 

2. Sayısal hedefi göstermek (hangi sayısal değerden hangisine erişileceği gibi)

tablo

 

 

 

 

3. Eldeki parçaları birleştirip onlardan bir bütün oluşturmak

parça

 

 

 

4. Elenecek adımları göstermek

adımlar

 

 

 

5. Odak noktasını değiştirmek

odak

 

 

 

 

6. Bu işin etkileşim ile gerçekleştiğini unutmayıp kalemi paylaşmak

etkileşim

 

 

 

 

 

 

Günümüzde Sohbetler de Görsel

İnsan hikâyelerinin, alışverişin, haberlerin görsel olduğu günümüzde eğer herhangi bir sohbete katılmak istiyorsak biz de görsel olmalıyız. Görsel sohbeti öğrenerek görünen ve dinlenen biri olabiliriz. İçinde olduğumuz topluluğu da bu görsel sohbete dâhil etmek ise diğer önemli nokta.

sohbet

Resim Çizmekten Korkmayalım

‘Resim çizemem çünkü görsel değilim.’ diyen profesyoneller olmayalım. Bu, içine düşeceğimiz yanıltıcı bir tuzaktır. Yanıltıcı bir tuzak olmasının sebebi resim çizmenin zorluğuna vurgu yapmasıdır. Doğru olmayan bu öğeye inandığımızda tuzağa düşeriz çünkü bu tuzak bizi beynimizin en güçlü sorun çözücü kısmına ulaşmamızı engeller. Varlığından haberdar olduğumuz bu özelliği kullanmamak ise bizler için çok büyük bir engeldir.

 

 

Çeviri için Yeşim Bayrak’a teşekkür ederim.

Kaynak ve Görsel:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir