Snapchat’in Yeni Ortağı Foursquare, Geofilter’ın Sınırlarını Kaldırabilir

Facebook0Twitter0LinkedIn5Google+0Pinterest0

Snapchat’in ana şirketi Snap, Foursquare’in konum verilerine erişmek için Foursquare ile anlaşma sağladı. Foursquare, içinde iş yerlerinin, barların, restoran ve alışveriş merkezlerinin de olduğu 87 milyondan fazla gerçek yaşam alanının bulunduğu konum uygulaması ile son derece iyi bilinmektedir. Bu anlaşma ile Foursquare’in veri tabanı, Snapchat’in Geofilter’larını güçlendirecek gibi görünüyor. Görsel mesajlaşma uygulaması, içindeki resimlere ve videolara konum merkezli grafikler yerleştirilebilecek.

Şimdiye kadar olan dönemde Snapchat tarafından kullanılan coğrafi filtreler içerisinde genellikle şehirler, büyük spor alanları ve etkinlikler bulunmaktaydı. Foursquare ile yapılan ortaklık, bu özelliğin tüm dünyada daha çok insan ve hizmet tarafından kullanılmasına olanak verecek. Örnek vermek gerekirse Snapchat’in Goefilter’ını özelleştirmek için belirli bir bedel ödemeniz gerekiyor. Ancak bu bedel karşılığında özel gün ve durumlarınıza daha çok bilgi eklemenize olanak sağlıyor.

Screen-Shot-2016-03-02-at-2.27.52-PM

Foursquare verileri, markalar ve pazarlamacılar için de birçok fırsatı ortaya çıkartabilir. Snapchat’te iş fırsatlarının nasıl yaratılabileceğini bir örnek ile açıklayabiliriz. Bir sörf markası düşünün. Snapchat Geofilter’i güçlendirdiğimizde, bu marka kendini Geofilter’da her plajda zincir sörf mağazası olarak ekleyebilir. Bir gazlı içecek markası ya da fast food restoran zinciri de aynı şekilde kendisini konumlandırabilir.

Geofilter’in sponsorları arttıkça Snapchat bundan bir hayli para kazanacakmış gibi görünüyor. Kullanıcılar daha gelişmiş Geofilter ile yerel parklar, açık hava pazarları, barlara ulaşabilecekler. Veriler, yeni video kayıt yapabilen güneş gözlüğü Spectacles için de kullanışlı olabilecek.

Foursquare, anlaşmanın bir parçası olarak Snapchat kullanıcılarının verilerini almayacağını belirtti. Platform zaten bu servisi hâlihazırda Apple, Twitter, Uber, Pinterest gibi diğer teknoloji şirketlerine sunuyor. Foursquare, ayrıca Swarm check-in uygulamasını harekete geçirebilmek için Snapchat’s Discover kanalına reklam veren ilk markalardan biriydi.

 

 

Kaynak & Görsel:

 

Haber için Hayat Rıdvanoğulları‘na teşekkür ederiz.

 

 

 

 

Facebook0Twitter0LinkedIn5Google+0Pinterest0

Bir Cevap Yazın