Gülümsemek evrenseldir ve iletişimin ilk adımıdır. Konuşmaya başlamadan önce, karşımızdaki kişide iyi bir etki yaratabilmek için genellikle gülümseriz. Sözlü ve yazılı iletişimden çok önceleri insanlar kendilerini ifade edebilmek için gülümsemeyi kullanmışlardır. Yaşınız, diliniz, kültürünüz ne olursa olsun gülümsemek insanlar arası iletişimde köprü görevi görür. Bu nedenle sosyal medyada paylaşılan esprili konuların bu kadar popüler olması hiç de şaşırtıcı değil. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki internet üzerinden yapılan reklamların çoğunda bilinçli olarak mizah kullanılmış. Bu çalışmanın sonucuna göre, mizahın reklamlarda yer alması evrensel olarak sıkça kullanılan bir yöntem.

Yukarıdaki açıklamalardan yola çıkarsak, esprili içeriklerin daha çok ilgi gördüğünü ve paylaşıldığını söyleyebiliriz. Markanız için esprili bir içerik kullanmanızın çok etkili olacağını söylememiz yanlış olmayacaktır. Bunun yanında insanları güldürerek daha fazla nasıl faydalar sağlayabilirsiniz öğrenmek isterseniz aşağıdaki 4 maddeye göz gezdirebilirsiniz.

1. Birlik Duygusu Sağlar

Gülmek sosyal bir olgudur. Maryland Baltimore County Üniversitesi Psikoloji ve Nörobilim Profesörü Robert R. Provine’ne göre insanlar, grup halindeyken yalnız olduklarına oranla 30 kat daha fazla gülüyorlar. Facebook hayranlarınızı ya da Twitter takipçilerinizi daha fazla güldürerek, onların markanıza karşı biz olma duygusunu arttırabilirsiniz. Bu şekilde kişilerin markanıza olan bağlılıklarını sağlamlaştırır ve onları takipçileriniz arasına rahatça katabilirsiniz.

2. Duygusal Tepkiye Neden Olur

Mizah pozitif duygular doğurur. Gülmek endorfin (mutluluk hormonu) salgılamamızı arttırır, vücudumuzu gevşetir, bağışıklık sistemimizi aktive eder, stresten arınmamızı ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bilinçdışı gerçekleşen bu tepkiler, hoş bir duygusal his oluşturur. Sosyal medyada kullandığınız içeriğinizde mizah kullandığınızda hoş hisleri markanız ile bağdaştırmış oluyorsunuz.

3. Markanızı Unutulmaz Kılar

Pozitif duygular anıların oluşmasına neden olur. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki, olumsuz bir tecrübe %60 oranında hafızadan uzaklaştırılırken, olumlu tecrübeler %42 oranında unutuluyor. Hiç kimse donuk bir Facebook paylaşımını ya da sıkıcı bir YouTube videosunu hatırlamazken, Kmart’ın “Pantolonumu gönderdim.” reklamı hala hafızalarda. Müşteri kitlenizi mizah ile olumlu duygular içerisinde tutarsınız uzun ve kısa vade de markanızın sürekli hatırlanmasını sağlayabilirsiniz.

4. Kitlenizin Markanızı İçselleştirmesini Sağlar

Mizah Araştırmaları Laboratuvarı Direktörü ve Humor Code yazarı Peter McGraw’a göre eğlenceli olma kavramı sevimli olma ile sinir bozucu olma arasında bir kesişim noktası. Her gün gerçekleşen sevimli olma hali kesinlikle hiç eğlenceli olmayacaktır. Sinir bozucu olmanın eğlenceli olmadığı da ortada. Ancak yapacağınız küçük ve bir miktar sinir bozucu ve saldırgan bir reklam ile son derece eğlenceli olabilirsiniz.

 

 Kaynak:

Görsel:

 

Haber için Hayat Rıdvanoğulları‘na teşekkür ederiz.

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir