Sağlık sektörü çok hızlı gelişen bir sektör. Bu sebeple pazarlama stratejilerinin çok dikkatli kurulması, dikkatlice güncellenmesi, sürekli gelişmelerin takip edilmesi kilit rol oynamaktadır.

Pazarlama trendleri, teknolojinin ve imkânların hızlı gelişimiyle paralellik gösterir. Geleneksel pazarlama stratejilerine ve teknolojilerine bağlı kalmak yerine bu geleneksel stratejileri yeni teknolojilerle, trendlerle, uygulamalarla birleştirip hibrit bir taktik kullanmak en mantıklı yol olarak görünmektedir.

Dijital pazarlama üzerinde yoğunlaşan bir site olan K-Message 2014’ün 5 tıbbi pazarlama trendini belirledi.

Yılın sonlarına doğru yaklaşırken uzmanların seçmesi gereken 2 şık var. İlki ve daha güvenilir olanı geçmiş 12 ayın özetini çıkartmak. İkincisi, daha tehlikeli ve aynı zamanda heyecan verici olanı ise gelecek yılda neler olacağını tahmin etmek. K-message isimli internet sitesinin seçtiği 2014’ün tıbbi pazarlama trendlerini sizler için sıraladık:

1- Dijital taktiklerin çok kanallı pazarlamaya uygulanması…Kapalı devre pazarlamasını ve büyük veri avantajlarını daha olgun şekillerde güçlendirmek.

cok_kanallı_pazarlama

 

Yıllardır sağlık sektöründe dijital pazarlamaya çirkin ördek yavrusu gibi bakılıyordu. Neler yazılırsa yazılsın bu kuruluşların ayakta kalabilmesinin ana sebebi satış güçleriydi. Satış gücünü dijital pazarlamayı kullanarak arttırmaya çalışmak, pazarlamanın iş yükü ve maliyetten başka bir şey katmayan ıvır zıvırlarından bir tanesi gibi görülüyordu.
Buna rağmen geçtiğimiz birkaç senede bu geleneksel satış gücü yaklaşımı değişmeye başladı. Hisse sahipleri şirketlere satış temsilcisi sayılarını azaltmaları konusunda baskı yaptı. Yapılan düzenlemeler satış temsilcilerinin yatırımcılarla görüşme imkanlarını sınırladı. Sonuç olarak temsilciler müşterileriyle ürünün detaylarını tartışacak ve ilişkilerini koruyacak kadar sık görüşememeye başladı.
Burada e-detaylandırma ve web-tabanlı detaylı çözümlerle dijital dünya devreye girdi.

Customer Relationship Management(CRM) yani müşteri ilişkileri yönetimi adı verilen yazılım sayesinde temsilciler çok az tanıdıkları müşterileriyle anlamlı konuşmalar yapabilir hale geldiler. Bu görüşmeler sırasında konuşulan detayları, dijital taktikleri ve eski pazarlama stratejilerini bir araya getirerek yeni deyimimizi elde ediyoruz: Multi Channel Marketing(MCM) yani çok kanallı pazarlama.

Bu MCM yaklaşımı tıbbi pazarlamacıların Closed Loop Marketing(CLM) yani kapalı devre pazarlaması dediği şeyle çok daha iyi sonuçlar sağlıyor. Peki ama bu ne demek? CLM her bir sonraki hareketi bir önceki dokunma noktasından elde edilen bilgilerle destekleyen bir geri besleme döngüsüdür. Örneğin; A isimli bir doktor bir ürünün web sitesine giriş yaptığında ve arama yaptığında karşısına çıkan bilgilere göre yaptığı hareketler sisteme kaydediliyor. Bu bilgiler e-detaylandırma yapmak için kullanılıyor ve bu e-detaylandırma sistemi sayesinde satış departmanı Doktor A’nın hangi kısımlarla ilgilendiğini, hangi görsellere baktığını, hangi sayfalarda daha çok zaman harcadığını öğrenip bu bilgiler doğrultusunda Doktor A’ya direkt maillerle ulaşırken doğru hamleleri yapabiliyor. Doktor A kendisine maille gelen linke tıkladığında kişisel olarak detaylandırılmış sayfasına yönlendiriliyor. Böylece yaptığı her hareket için şirket başka bir teklif yapabiliyor.

Söylemesi kolay ama uygulaması zor bir sistem. İlaç endüstrisi genelde her biri farklı iş sınıfı tarafından aynı anda kullanılan farklı araçlara sahiptir. Farklı kanallar aracılığıyla aynı anda elde edilen verilerin düzenlenmiş olmaması bir yana genelde depo bile edilmezler.

2014’te dijital kanalların diğer kanallarla iç içe geçtiği bir yıl olacağını tahmin ediliyor. İyi sonuç da kötü sonuç da verse Çok Kanallı Pazarlamanın standart bir yaklaşım haline geleceği iddia ediliyor. Dijital kanalların zahmetsiz ve gelişmiş veri toplayabilme kapasiteleri nedeniyle çok kanallı pazarlamanın temeli haline geleceği düşünülüyor. Dijital kanalların geleneksel pazarlamaya uyarlanması tamamlandıktan sonra daha büyük kuruluşların, davranış biçimleri, segmentasyon ve doğru içerik verme konularında ilerlemeye odaklanılacağı söyleniyor.

2- Sanal Konferanslar
Tıbbi konferanslara katılmak sağlık sektöründe hayati bir önem taşımaktadır. Ne yazık ki katılım maliyetleri katılımcılar için çok yüksek ve düzenlemeler de endüstrideki firmaların katılımcılarına sponsor bulma imkanlarını kısıtlamakta… Bu konuda yükselen trend ise fiziksel toplantıları dijital, sanal imkanlarla tamamlamak hatta değiştirmek.
Sanal konferans çok da göz önünde olmayan birçok avantaja sahiptir. Düzenlemesi ucuz, katılımı serbest, tüm dünya tarafından erişilebilir ve zaman kısıtından bağımsızdır. Ek olarak da katılımcılar toplantının istedikleri yerine geri dönebilir, toplantıyı durdurabilir ve yeniden oynatabilirler.  Bu toplantılarda Soru ve Cevap anlamına gelen Question and Answer (q and a)  metodunu uygulamak da mümkün. Sanal konferans ayrıca canlı yayın yapabilme özelliğine de sahiptir.

virtual_conference

Sanal konferans konusunda hala tamamlanması gereken eksikler var. Örnek vermek gerekirse isimsiz tartışmaların engellenmesi, yapılan yayını engellemeyecek şekilde yayının başka bir pencerede yeniden izlenebilmesi… Bu teknolojik fırsatlardan yararlanmayı reddedip hala fiziksel toplantıyı tercih eden insanlar da var. Belki sistem mükemmel şekilde çalışmıyor ve 3 boyutlu toplantıların grafikleri online oyunların yanında şaka gibi kalıyor ama kısa sürede bu ürünün daha da yaygınlaşacağını söyleyebiliriz.

3- Sosyal Medyayla Kucaklaşmak

Sosyal medyada sağlık sektörü kavramının bizden çok da uzakta olduğunu söyleyemeyiz. Dürüst olmak gerekirse bu konu 2010’dan beri gündemde… Her neyse, sonunda doğru zaman geldi ve 2014’ü ilaç sektörünün sosyal medyayı kucakladığı yıl yapacak bir sürü faktör var.

twitter_pfizer_graph

Beklediğimiz gelişme beklemediğimiz yerden geliyor. İlaç güvenliği kaygılarından ötürü sağlık endüstrisi uzun süredir sosyal medyaya girmekte tereddüt ediyordu. Eğer sosyal medyada yer alıyorsanız aktif olarak sosyal medya kanallarınızı kontrol etmediğiniz zaman olumsuz olaylarla karşılaşabilirsiniz.
Dijital tıbbi pazarlama taktiklerinde öncelik sırasını etkileyen bir diğer faktörse Google’ın sayfa sıralamada kullandıkları algoritmalar. Sosyal sinyaller sayfanızı yukarı taşımak için sitelere verdiğiniz reklamlardan yani backlink’lerden daha önemlidir. Ancak Google+ ya da Youtube’da var olmanız Google aramalarında üst sıralarda yer almanız için kestirme bir yoldur. Eğer ilaç sektörü, internetteki varlığını görünür kılmak istiyorsa , özellikle doğrudan pazarlamanın serbest olduğu Amerikan pazarında, sosyal medya bir olmazsa olmazdır.
Göz önünde bulundurulması gereken 3.faktör ise sosyal olması. Jenerasyon değişimlerinin davranışlarda ve görüşlerde yarattığı değişim yatırımcıları da etkiliyor. Yatırımcılar, sosyal medyayı takip ediyor ve medikal pazarlamanın varlığından bağımsız bir şekilde endüstrideki bu boşluktan bahsedeceklerdir. K-message sitesi özellikle Google+’ın 2014’te büyük ilerleme kaydedeceği görüşünde. Ayrıca K-message yazarı, dijital pazarlamaya odaklanmış bir sosyolog olan Piotr Wrzosinski : “Etkili olabilmek için sağlık sektöründe çalışan pazarlamacıların internetteki konuşmaları takip etmesi ve uygun zamanı kollamaları gerekiyor. 2014’ün mucizeleri sosyal ağlarda, konferans odalarında değil.” demektedir.

4- Mobil Uygulamalar İnişe Geçiyor, Mobil Ağlarsa Yükselişte.

Bu trend medikal pazarlamayla sınırlı değil. Pazarlamacılar için 2014’te mobil uygulamalar çıkmaz bir sokak olacak gibi görünüyor. Kültürlere ve bölgelere göre değişen telefon kullanma alışkanları mobil uygulamalar yapmayı mantıksız kılıyor. Hedef kitlenize ulaşabilmek için her işletim sistemi, veri kullanımı vb. için uyarlamalar yapmanız gereklidir. Sıklıkla bu pahalı efor harcanır ve tamamlandıktan haftalar sonra içeriğin doğru olmadığı ve güncellenemeyeceği anlaşılır.
Hala, mobilin yükselişte olduğunu söyleyebiliriz ama mobil uygulamaların değil mobil ağların. Sağlık pazarlamacıların “küçük ekran” yani mobil üzerinde çalışması gerektiğini söyleyebiliriz. Her yeni web sitesi mobil ve tablet odaklı başlayarak dizayn edilmeli ya da en azından bunlara uyumlu olmalı. Ayrıca mobil demek sadece küçük ekrana içerik sığdırmak değildir aynı zamanda içeriği mobil tecrübeye aktarmaktır.

5- Daha Görsel Bir Pazarlama Metodu

pretty_pinterest

Beşinci (büyük ihtimalle sonuncu değil) trend yukarıdan tartıştığımız mobil ve sosyal trendlerle bağlantılı. Yıllardır pazarlamacıların kafasında “İçerik kilit rol oynar.” anlayışı vardı. Ancak gelişen sosyal ve mobil çağında kilit rolü sadece harfler topluluğu oynayamaz.

Küçük ekranlarda ve sosyal dünyada görsel, binlerce kelimeden daha değerlidir. Bir çok video, interaktif infogramlar, görseller ve animasyonlar göreceğiz. Youtube,Slideshare, Instagram, Pinterest sıkça karşımıza çıkacak. Bunlar hem mobilden ulaşılabilirliği olan hem de sosyal platformlarda paylaşılabilen içeriklere sahip. Medikal pazarlamanın pazarlama karmasını tekrar şekillendirmesinin zamanıdır.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir