3D Baskı ve Genetik Algoritma ile Sıradışı Mobilyalar Üretiliyor

İyi tasarımlardan hoşlanıyorsanız, masaya oturmak sizin için bir keyifse, algoritmalar ve 3D baskılar da ilgi alanınıza giriyorsa bu haberimiz tam size göre. Bu ay Londra Tasarım Fuarı’nda gösterilen İngiliz tasarım stüdyosu Studio Integrate’nin yaptıkları aklınızı başınızdan alacak.

Stüdyo Integrate 3D baskı ve genetik algoritmalar kullanarak kafes desenli eşsiz masalar yaratıyor.

Genetik algoritma, doğal hayat içerisinde bulunabilecek fikirlere benzer yüzlerce fikri aynı anda üretme kapasitesine sahip bir bilgisayar programıdır.

Yapılan tasarımlar, her ne kadar organik olmasa da sadece el yapımı ürünlerde bulabileceğiniz bireysel tuhaflık ve orijinalliklere sahipler. “Yeni ve değişik tasarımlar yapmak için varoluş teorisini kullanmayı seviyorum” diyen Stüdyo Integrate Direktörü Mehran Gharleghi, tasarımlarda genetik algoritmaları kullanarak gerçek doğayı taklit etmediğini, aksine doğanın öğreticiliğinden faydalandığını belirtiyor.

masa 3d

Rio adını verdiği masa Gharleghi’nin 3D baskı ve genetik algoritma kullandığı ilk çalışması değil. Daha önce Morgan isimli bir mobilya markası için de sandalyeler tasarlayan Gharleghi, bu çalışmasında da benzer dili ve felsefeyi kullanıyor.

Tasarımlarında ağırlık, kuvvet ve esneklik arasındaki dengeyi hesaplayabilmek için algoritmalardan faydalandığını açıklayan Gharleghi “Sandalyeler esnek, masalar sert olmak zorundaydı ve bu farklılığa rağmen aynı tasarıma sahip olmaları gerekiyordu. Bir kişinin ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü sandalyeleri, 3D baskı ile son derece hafif ve esnek hale getirebildim.” dedi.

Bu özel çalışma dijital çağda kitlesel üretimlerin de artık aynı olmadığını bize gösteriyor. Birbirini tamamlayan ancak her birinin kendi içinde orijinallikleri ve farklılıkları olan mobilyalara sahip olmak istiyorsanız Gharleghi’nin tasarımları sizin için yaratılmış.

Gharleghi’ye göre tüm insanlara uzaktan bakıldığında hepsi aynı görünüyor, ancak onlara yaklaştıkça farklılıklarını ayırt edebiliyorsunuz. Aynı onun tasarımlarındaki gibi.

masa 3d 2Çeviri için Hayat Rıdvanoğulları’na teşekkür ederim.

 

Kaynak ve Görsel:

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir