E-ticaret sektöründe dünya devi olan Amazon.com yeni bir teslimat süreci için kolları sıvadı. Kullanıcılarının daha “Satın al” komutu vermesine gerek kalmadan ürünleri kargolamayı planlayan Amazon, müşterilerini önceden tahmin etmeye çalışacak.

Bu satış yöntemi için gerekli patentleri alan Amazon.com’un bu sayede ürünleri ulaştırmak için harcanan zaman ve maliyetten tasarruf edileceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda müşterilerin ürünleri sipariş zamanı ile ürünün kullanıcıya ulaşma zamanı arasındaki süreyi de olabildiğince kısaltmaya çalışıyor.

Bu yeni yöntemler aslında bir anlamda Amazon’un müşterilerini ne kadar iyi tanıdığını söyleme şekli olarak da algılanabilir. Tabii ki tüm bu veriler kullanıcıların alışveriş sitesinde ne kadar süre harcadığı, hangi sayfalarda ve ürünlerde daha çok araştırma yaptığı ve bunlarla beraber internette bıraktığı tüm dijital izlerin kullanımı ve analizi sayesinde gerçekleşecek.

amazon

Çevrimiçi alışverişte tercih edilme oranlarını maksimuma çıkarmayı hedefleyen e-ticaret devi böylece müşterilerini mağazalardan çekerek internetten alışveriş yapmalarını sağlamaya çalışmakta.

Yakın bir zaman önce benzer amaçlar için Amazon, Prime Air isimli bir hizmete başladı. Bu hizmette sipariş edilen ürünler, bir dron aracılığıyla en kısa sürede müşteriye ulaştırılabiliyor.

http://youtu.be/98BIu9dpwHU

 

Kaynak: The Wall Street Journal

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir