Dijital Dünyanın Para Birimi: Bitcoin

Dünyanın en büyük güç simgelerinden biri olan para, dijitalleşme adı altında hayatın her alanında yaşadığımız bu değişikliklere adapte olmaya başladı. Birçok otorite, Paypal ve benzeri sitelerle adını duyuran dijital döneme sistemlerinin çok yakında cüzdanlarımızın yerini alacağından bahsediyor.

İşte bu dijital ödeme sistemlerinden biri, yaklaşık 2.2 milyar kişilik sanal dünyada adını en hızlı ve en iyi şekilde duyuranlardan biri olan Bitcoin. Küresel pazarda, dolar ve euroya gerçek anlamda bir alternatif olabileceği düşünülen bu sistem, dünyadaki birçok internet sitesinde kabul edilen sanal bir para birimi.

https://www.youtube.com/watch?v=tMnNC_l4tVM

2013 başında 100.000’in üzerinde kullanıcısı olan bu hizmette maksimum Bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlandırılmış (100 milyon Amerikan Doları). Fakat sınırlama kaldırıldıktan sonra 2013 yılının Ekim ayında, dolaşımdaki toplam Bitcoin’lerin değerinin 2.5 milyar doları aştığı belirtiliyor.

Bitcoin hizmetini kullanabilmek için öncelikle bir cüzdan oluşturmanız ve bu cüzdanı şifrelemeniz gerekiyor. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra Bitcoinlerinizle hemen alışveriş yapmaya başlayabiliyorsunuz. Bitcoin satın almak için tüketiciler; alışveriş sitelerine, resmi Bitcoin satın alma sitelerine ve doğrudan satın alma seçeneklerini kullanabiliyorlar.

bitcoin

Bitcoinlerinizle alabileceğiniz şeyler ise gerçekten ilginç. Araba, uçak bileti, lüks ev, kuaför hizmeti, sanat eserleri, antikalar, silah, elektronik sigara, dövüş dersleri ve online yemek siparişi satın alınabildiği gibi; üniversite harcı, ışın kılıcı ve hatta uzay seyahati gibi uçuk şeyleri de Bitcoin ile alabilmek mümkün. Bitcoinlerinizi harcayabileceğiniz yerlere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Peki Bitcoin güvenli mi? Bu soru uzun süredir kullanıcılar arasında merak edilen bir konu. Para transferleri anonim olarak yapıldığı için uluslararası suç örgütlerinin de kullandığı iddia edilen bu sistem birçok sert eleştiri altında kalmış durumda. Bu tarz siber suçlarla uğraşanlar, kredi kartı ya da alternatif ödeme sistemleri yerine Bitcoin’le alışveriş yaptığı için, yakalanma riskini de minimuma indiriyor.

Bu tür tartışmaların ve eleştirilerin yakın zamanda sonu gelecekmiş gibi görünmüyor fakat Bitcoin’in hayatımızda önemli bir yer kaplayacağı ihtimali de söz konusu. Bitcoin bütün alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirecek mi yoksa dijital bir deney olarak mı kalacak bilinmez ama dikkate alınmaya değer olduğu bir gerçek.

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir