Blogunuza Nasıl Daha Çok Trafik Çekebilirsiniz?

Geçenlerde okuduğum, WordPress’in kendi blogundaki bir yazı hoşuma gitti. Kolay anlaşılır ve kolay uygulanabilir tavsiyelerin olduğu bu yazıyı -neredeyse- birebir Türkçe’ye çevirip sizinle paylaşmak istedim. Bu arada yazı 2011 senesinin yazısı ama bana kalırsa hala güncelliğini koruyor.

web-traffic

Bir blogger olarak ilk yazınızı yayınladığınız anda, aklınızda olan ilk soru, nerede benim trafiğim? olacaktır. Herkes aslında öyle olmadığını bile bile, dikkat çekmek isteyen tek kişinin o olduğunu düşünür. Herkesin farkında olması gereken şey ise, bir takipçi kitlesi ve buna bağlı trafiği oluşturmak basit ama çaba gerektiren bir iştir.

Bunun için büyücü olmaya ihtiyacınız yok. Sadece basit 12 yolu takip ederek istediğiniz trafiğe ulaşabilirsiniz.

1-     Hakkınızda sayfasını güncelleyin.

Blogunuza giren insanlar, ilk olarak sizin kim olduğunuzla ilgili bir şeyler görmek isteyeceklerdir. Eğer kendinizle ilgili en azından küçük bir biyografi bile yazmazsanız, sitenize girenler normal bir siteyle karşılaşıp, çok ilgi göstermeyeceklerdir. Fakat yaklaşık iki paragrafın yeterli olduğu, bloğunuzun amacı ve kim olduğunuz hakkındaki ufak bir yazı yazmanız durumunda, ziyaretçilerinizin tekrar gelme olasılığı artacaktır.

2-     WordPress’in Publicize eklentisini aktif tutun.

Bu eklenti ile blogunuzda yazdığınız bütün yazıları otomatik olarak Facebook, Twitter ya da LinkedIn hesaplarınıza göndermeniz mümkün. Bu şekilde her yayınlamanızda erişiminizi arttırmış bulunuyorsunuz.

3-     Aynı şekilde Sharing eklentisini aktif tutmakta da fayda var.

Bu eklenti sayesinde, yayınladığınız yazıları okuyan insanların, okuduklarını kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmasına, böylece sizin daha fazla trafik almanıza yardımcı olur.

4-     Okurlarınızın e-posta ile abone olabilmelerini sağlayın.

Subscriptions eklentisini aktif hale getirdiğinizde, yazılarınızı okuyan insanlara, daha fazla içerik için abone olma imkânı sunarsınız. Bu şekilde, iki taraf içinde fazladan bir uğraşa gerek kalmadan, bloğunuza trafik getirebilirsiniz.

5-     Düzenli olarak yazı yayınlayın.

Kendinize, günde bir, haftada bir ya da iki haftada bir gibi bir takvim belirleyin ve buna bağlı kalın. Kendinizin ve sitenin bilgilerini girdiğiniz yerde bundan bahsedin ve kendinize hatırlatmalar oluşturun. Böylelikle insanlar bir sonraki yazınızın zamanını bileceği için kendilerini geri gelmek zorunda hissedeceklerdir. Eğer günlük yazılarınız için fikre ya da ilhama ihtiyacınız varsa, WordPress’in DailyPost adındaki sayfası size yardımcı olabilir.

6-     Yazım ve kurallara dikkat edin.

Eğer yazdığınız yazılar kötü veya sıkıcı ise her gün yazı yayınlamanızda pek bir anlam yoktur. İyi fikirler ve yazılar çıkarmanın zaman alacağının farkında olarak, kendinizi geliştirmeye devam edin. Aynı şekilde okuyucularınız ve takipçileriniz dikkatsiz bir yazar olduğunuzu düşünürse, geri gelme olasılıkları bir hayli düşecektir.

7-     İyi başlıklar seçin.

Blog başlıkları, gazete manşetleri gibidir. Kısa ve öz olup, aynı zamanda okuyucunun ilgisini çekecek bir başlık seçmeniz çok önemli. İyi bir başlık bulmak biraz zaman alabilir fakat harcadığınız bütün zamana değecektir. İnsanların Facebook ve Twitter gibi mecralarda sadece başlığınız ve yazınızın linkini gördüğünü de belirtmek isterim.

8-     Kendiniz gibi blog yazarlarını linkleyin.

Bunu yaptığınızda kendi bloğunuza linklediğiniz her yazar bunu görecektir. Böylelikle onları kendi bloğunuzu görmek istetebilirsiniz ve aynı şekilde de onlar sizi linkleyebilirler.

9-     Sizinki gibi bloglara yorum yapın.

Yaptığınız her yorum, yazılarınız ve düşüncelerinizi göstermek için bir şanstır. İnsanlar sizin yorumunuzu okuduğunda, sizin isminizi ve bloğunuza ait linki göreceklerdir. Güzel bir yorum, insanların yazdığınız diğer şeylere karşı meraklarını uyandıracaktır.

10-  Aldığınız bütün yorumlara cevap verin.

İnsanlar sizin yazılarınıza yorum yazdıklarında hatırlamanız gereken şey onların o yorum için zaman harcadığıdır. Harcadıkları bu zamanı ve sizin yazılarınızı okumalarını onlara basitçe bir cevap yazarak ödüllendirebilirsiniz.

11-  İstekler alın.

Okurlarınıza ya da arkadaşlarınıza hangi konular hakkında yazabileceğinizi soracağınız bir gönderi hazırlayın. Facebook, Twitter ya da arkadaş çevrenizde yapabileceğiniz bu etkinlik ile insanların istedikleri konular hakkında yazı yazarak daha fazla erişime sahip olabilirsiniz. Bu yöntem ile yazdığınız her şeyin en az bir okuyucusu olacağını garanti altına almış olursunuz.

12-  Trafik için ücret ödeyin.

StumbleUpon gibi web uygulamaları ziyaretçi başına sadece $0.05 gibi fiyatlarla sitenize ya da bloğunuza ziyaretçi çekmenize yardımcı olabilir. Güzel olduğuna inandığınız bir yazı yazdığınızda, bu yazı hakkında okurlarınızdan geribildirim almak istiyorsanız, bu tarz siteler sizin için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir