Çalışan İşe Alım Sektörü 2018 Yılına Kadar Bitebilir

Herhangi bir kurum adına çalışan arayan ve seçen kişilerin işi yakında tarihe karışacak. Bu sektörün en fazla 2 veya 4 senesi var. Yapay zekâ, büyük veri ve eğilim algoritmaları, devasa şebeke bağlantılarını taramada insanlardan çok daha iyiler. En azından DailyMail Online ve Metro.co.uk’in teknoloji şefi Oleg Vishnepolsky böyle düşünüyor.

Piyasada gerçekleşecek bir sonraki durgunluk dönemi 2018 yılına denk gelecek ve bu dönemde birçok teknolojik aygıt hayatımıza girecek. Firmalar işte tam da bu sırada, çalışan bulmaları için ajanslara verdikleri tüm parayı kesecekler ve dijital teknolojiye bel bağlayacaklar. Dijitale geçen kişiler bir daha geri dönmeyecek.

Bir kişinin yeni bir işe uygun olduğu zamanın belirlenmesi için tecrübe süresi, sosyal medya aktiviteleri ve satın alma geçmişleri algoritmalar tarafından kontrol edilecek. Metin analizi algoritmaları yetenek ve tecrübe gibi değerleri insanlardan 10 milyon kat daha hızlı tespit edebiliyor.

Microsoft’un Azure adlı bulut sisteminde oldukça akıllı algoritmalar bulunuyor. Bu algoritmalar LinkedIn’den veri satın alıyorlar ve kendi veri tabanlarına kaydediyorlar.

LinkedIn, bu yılın başlarında yapay zekâ ile eleman bulma üzerine çalışmalar yapan Connectifier şirketini satın aldı. Yani Microsoft’un yardımı olsun veya olmasın LinkedIn zaten bu yola girmiş durumda. Bu makalenin yayımlanmasından sonra LinkedIn şöyle bir yazıyla cevap verdi.

İşe alma kararları yine insanlar tarafından verilecek

Bu sayede makinelerin hızlıca elekten geçirdiği kişilere daha nesnel yaklaşılacak ve kişisel kararların önüne geçilecek. Dışarıdan bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda ise yapay zekâlı yazılımları kontrol etmeyi bilen kişilerden yardım alınacak. Geleceğin ajansları son derece dijital olacak.

Hayatta kalmanın mecburi olmaması gibi değişim de gerekli değil.

Durumu şöyle özetleyebiliriz:

1) İnsanların yerine robotlar geçmeyecek. Liderlik ve iletişim gibi yumuşak becerilere sahip kişiler yine uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve işe alınacak. Şirketler bu tarz bir iş için asla makinelere güvenmezler, en azından şimdilik. Yazma, hesaplama, yazılım kullanma gibi öğretilebilen sert becerilerse işe alma yöneticileri tarafından değerlendirilecek. Tabii bu aşamalarda yapay zekâ aygıtları kullanan ajanslar diğerlerinden daha avantajlı olacak

2) Şirket dışı ajanslar bu gelişme nedeniyle büyük aksaklıklar yaşayacak, çünkü teknoloji ve veriler herkes için eşit bir ortam yaratacak. Şirket içindeki işe alma yöneticileri de aynı verilere ve aygıtlara erişecekler. Tabii ki bu konuda uzmanlara ihtiyaç duyulacak, fakat kaç tanesine? Bugün eskiye oranla kaç seyahat acentası bulunuyor. 2018 yılı bu işin tepe noktası olacak. Sektördeki yavaşlama 2 yıl sürse bile pazarın tekrardan ısınması 2022 yılını bulacaktır. O zamana kadar bu aygıtlar çok daha güçlü ve kanıtlanmış olacaklar.

3) LinkedIn’in bünyesindeki yapay zekâ uzmanlarının çoğalması ve MSFT-Azure ile yapılan anlaşmalar da LinkedIn Recruiter sisteminin daha fazla gelişeceğinin bir göstergesi. Bu sistem veri madenlerini kazarak tonlarca bilgi toplayacak ve işe uygun kişilerin bir listesini çıkaracak. Uzmanlar ise listeyi elekten geçirerek en iyileri bir kenara ayıracaklar. Artık özgeçmişlere bakmanın yanında kişinin diğer özellikleri de hesaba katılacak.

4) Eğer 3 numaralı teori çökerse bir sorun olmaz. Zira şu anda bu tarz hizmetleri şirketlere sunan birçok bağımsız firma bulunuyor. Bunlara örnek olarak: Manpower, RecruitingScience, Antipica, Zoek, Geber Brand Consulting, Thisway Global, Relink ve Jobi.ma’yı verebiliriz.

5) Bu yıkıcı dönüşüm, şirketlerin kendi içlerinde bulunan işe alma görevlilerinin güçlendirilmesiyle ilgilidir.

6) Yıllardır algoritmalı eşleşme ve otomasyon yapan Manpower, şu anda sektörde önemli bir yere sahip.

Bu olayları bir endüstrinin ölümü veya yıkıcı bir değişim olarak adlandırmak ise size kalmış.

Kazananlar: Şirket için işe alım görevlileri, adaylar, Manpower gibi veri ve teknoloji sahibi büyük işe alım şirketleri.

“Gelecek eskiden olduğu gibi değil.” Yogi Berra

 

Kaynak & Görsel:

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir