Dijital Sağlık Nereye Gidiyor?

Mobil teknolojinin gelişmesiyle beraber, bu alanda sağlık uygulamalarını sıkça görür olduk. Şu an için kişisel sağlık durumu takip imkanı sağlayan, spor faaliyetlerini kayıt altına alan uygulamalar yayında. Oysa dijital sağlık konusunda gelecek çok daha fazlasını vaat ediyor.

2024 yılına kadar, mobil teknoloji sağlık sektörü üzerindeki etkisini daha da derinleştirecek. Şimdiden giyilebilir teknoloji konusunda araştırmalar yapılıyor. Google’ın çıkardığı Glass, körlük yaşayan hastalar için geliştirilen ve kısmi görme imkanı sağlayan Argus II gözlüğü gibi pek çok giyilebilir teknoloji ürünü prototip olarak hayata geçti.

digitall

Gün içinde kullandığımız kıyafetlerimiz, mutfak eşyalarımız, telefonlarımız gibi pek çok eşya, sağlık takibi konusunda bize yardımcı olacak hale gelecek.

Bu arada oyunlaştırma, günlük hayatta sağlıklı seçimleri destekleyecek nitelikte çalışmaya devam edecek. Oyunlaştırma yordamıyla, yeni nesillerin yiyecek seçiminde sağlıklı alternatifleri seçmesi, hastalıkların önlenmesi ve önleyici sağlık çalışmalarına yapılan desteğin artması sağlanacak. Ödül sistemiyle bu davranışların tutundurulması mümkün. Özellikle diyabet ile ilgili bu konuda halihazırda bir uygulama mevcut.

Sağlık sigortası alanında bir firma olan Bupa’ya göre akıllı bebek bezleri üretilebilir. Akıllı bebek bezleri, ebeveynlerin çocuklarının sıvı yükleme seviyelerini ölçmelerine ya da böbrek enfeksiyonlarını saptamalarına yardım edebilir. Bunun yanı sıra akıllı ipliklerle hazırlanan kıyafetler, göğüs ve nabız hareketlerini saptayabilir ve nefes alma, kalp ritmi ya da ritim bozukluklarını denetlemede kullanılabilir.

bupa

Diyabetin erken sinyallerini göstermek için göz arkasında meydana gelen değişimleri mikroskobik kamerayla görüntülemeye yarayan lenslerin kullanımı da söz konusu.

-smart_lens

Bir başka gelişme de buzdolaplarından alınacak bilgilerde yaşanacak. Buzdolabından çıkardığımız ve tekrar yerine koyduğumuz yiyeceklerin, buzdolabına yerleştirilen sensörler yardımıyla  karşılaştırmalarını yaparak kalori hesabı tutmamız kolaylaşacak.

smart_fridge

Mobil teknoloji, kullandığımız tüm eşyalardan gelen veri setlerini etkileyerek,  bu eşyalardan gelecek verilerin bizlere basit ve görsel bir anlatımını sunacak hale gelecek.

Bu yazımı hazırlarken kaynak olarak kullandığım The Telegraph makalesini buradan okuyabilirsiniz.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir