Etkili Bir Twitter Kullanıcısı Olmak İçin Edinmeniz Gereken 7 Alışkanlık

İster bireysel  ister kurumsal amaçlar için  Twitter bir pazarlama aracı olarak kullanılabilecek en iyi platformların başında gelmektedir. Peki binlerce takipçisi olan ve sürekli etkileşim içinde olan hesaplar ile makul sayıda ve zar zor etkileşim kurabilen hesaplar arasında nasıl bir fark olduğunu hiç düşündünüz mü? Genelde çok sayıda takipçisi olan ve etkileşimi yüksek olan hesapların çeşitliliği komedyenlerden politikacılara ve ünlülere kadar oldukça geniş bir yelpazede olabilmektedir. Tüm bu çeşitliliğe rağmen aslında bu farklı hesapların tek bir ortak noktası bulunmaktadır; Twitter’ın nasıl kullanılacağını bilmek.retweet

Twitter’ın nasıl etkili ve doğru kullanılabileceği ile ilgili en temel bazı kurallar bir araya getirildiğinde ortaya 7 madde çıkmaktadır.

1- Takipçileriniz ile etkileşimde olmaya özen gösterin.

Özellikle son zamanda gelen yeni güncelleme sayesinde Twitter’da yapılan sohbetleri takip etmek çok daha kolay bir hale geldi. Bu sebeple takipçilerinizle mümkün olduğu kadar aktif bir iletişimde olmanız aslında çok önemli. Bu şekilde sergilenen bir tutum takipçilerinize yalnızca sosyal medyada “var olmak için” orada olduğunuzu değil, gerçek anlamda takipçilerinizin düşüncelerine önem verdiğinizi gösterir.

2- Tweet’lerinizin ne hakkında olduğuyla ilgili tutarlı olmaya çalışın.

Twitter’da herhangi bir kişi sizi takibe aldığı zaman, bu çoğunlukla o kişiyle ilgili ortak ilgi alanlarınızın olduğunu ve bu ilgi alanları ile ilgili tweet attığınız içindir. Dolayısıyla Twitter profilinizi ve tweetlerinizi belli bazı konular üzerine odaklanarak atmaya çalışırsanız hem takipçi sayınızın artmasını hem de sayıdan ziyade bu kitlenin kalitesinin sizin için artmasını sağlamış olursunuz.

3- Diğer kullanıcıların paylaşımlarından yararlanın ve paylaşın.

Sosyal medya tamamen paylaşım üzerine kurulu bir sistemdir. Twitter’da ise zaman çizelgenizde ilginizi çeken bir gönderiyi “retweet” ederek takipçilerinize göstermenizden daha iyi bir yol yok.

4- Etkileşim oranınızı arttırmak için yardım istemekten çekinmeyin.

Aslında biraz şaşırtıcı olabilir fakat takipçilerinizden retweet almak için en iyi yol bunu yapmalarını istemektir. Son yapılan araştırmalardan bir tanesi ilginç bir istatistik ortaya koyarak, eğer takipçilerden yardım istenirse alınan retweet oranlarının yaklaşık olarak 12 kere daha fazla olduğunu söylemektedir.

retweet 

5- Performansınız hakkında gözlem ve analiz yapın.

Birçok twitter kullanıcısı 1-2 saatlik iletileri okumadıkları için katılımı sağlamak amacıyla farklı zaman dilimlerinde içerik girmeyi deneyebilirsiniz. Twitter iletilerinizi zamanlamak, başarınız için önemli bir adım olacaktır. Buffer ve Hootsuite gibi araçlar, takipçileriniz ile hangi saatlerde iletişime geçmeniz gerektiği hakkında size yararlı bilgiler verecektir.

6- Kendinizi öne çıkarmayı bırakın.

Takipçilerinizi istenmeyen iletilerle sıkmamalısınız. Sayfanızı takipçilerinizden yeni ürününüz ya da kendiniz için yardım isteyerek doldurursanız, istemeden de olsa onları kaybedersiniz. Her zaman Twitter’a ondan umduğunuzdan daha çok değer vermelisiniz. Çoğu insanın 80-20 olarak adlandırdığı bir metodu kullanabilirsiniz. Eğer tweetlerinizin %80’i takipçilerinizin ilgilenebileceği interaktif ve ilgi çekici içeriklerden oluşuyorsa kalan %20’yi kendi isminizi ya da girişiminizi ön plana çıkarmak için kullanabilirsiniz.

7- Pozitif Twitter kullanıcıları daha efektif!

Şu ana kadar Twitter’da gördüğümüz üzere, pozitif düşünceli ve espritüel kullanıcılar daha çok ilgi çekiyor. Bu özelliklerle negatif ve ciddi bir düzende ileti yazan yazarlardan daha fazla takipçi kazanma şansınız var. Mantıklı olarak, insanlar Twitter’a olumsuz düşünceler kazanmak yada okumak için gelmiyorlar. Açıkça söylemek gerekirse, olumsuz duygularla içerik yazan bireyler hızlı bir şekilde takipçi kaybediyor. Mutluluk başarının anahtarıdır, özellikle Twitter’da.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir