Facebook, Instagram ve Whatsapp’ta son dönemlerde sıklıkla erişim sıkıntısı yaşıyoruz. Son olarak, 14 Nisan Pazar günü her üç uygulama Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülkede çökmüş ve saatlerce hizmet verememişti. Teknoloji kulislerinde Facebook’un bir tür siber güvenlik kriziyle karşı karşıya olabileceği dillendirilse de şirket tarafından yapılan açıklamalar, erişim probleminde teknik sorunları işaret ediyor.

Bakayım girebiliyorlar mı? Valla giremiyorlar…

Bu kesintilerin sebebi hakkında net bir yorum yapmak mümkün değil, Mark Zuckerberg’den de konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi henüz. Önümüzdeki dönemlerde benzer sorunların yaşanma ihtimali var mı? Var tabii ki.

Genelde Instagram, Whatsapp ya da Facebook’a erişemediğimizde önce sorunun kendi uygulamamızda ya da internet bağlantımızda olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşlarımıza kontrol amaçlı mesajlar atıyor ya da  uygulamaya defalarca girip çıkmayı deneyerek vakit kaybediyoruz.

DownDetector adlı site böyle durumlarda size sorunun kaynağını anlamak için yardımcı olabilir. DownDetector, çok kabaca internet sitelerinin çökmesi durumunda başvurulan bir ihbar sitesi olarak tanımlanabilir. Diyelim Facebook’a bağlanamadınız, DownDetector’a girip “Facebook’ta problem yaşıyorum” butonuna basarak erişim sorunu yaşadığınızı bildiriyorsunuz. Siteye giriş yapmanız ya da kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmiyor.  DownDetector, belirli bir siteye erişim sorunu yaşayan kişi sayısını ölçen bir sayaç gibi çalışıyor. Facebook’ta genel bir sorun yaşanması halinde, diğer internet kullanıcıları da benzer bildirimlerde bulunacaklardır. DownDetector’a 24 saat içinde Facebook’un 500’ün üzerinde erişim hatası bildirimi aldığını görürseniz sorunun sizden kaynaklanmadığını, siteye genel bir erişim sorunu olduğunu anlayabilirsiniz. Tabii ki 500 alt sınır. Örneğin geçtiğimiz Pazar günü yaşanan erişim probleminde Facebook yaklaşık 6 bin, Instagram ise 4 bin hata bildirimi aldı.

Yukarıdaki ekran görüntüsü, son 24 saat içerisinde DownDetector’a rapor edilen Facebook hata bildirimlerini gösteriyor. Dün saat 22.00 dolaylarında hata bildirimi sayısı 200’ü geçmiş fakat bunlar belli ki kişisel bağlantı problemlerinden kaynaklanıyor. DownDetector, belirli bir zaman dilimi içerisinde çok sayıda kişinin arka arkaya hata bildirimi yaptığını tespit ederse yukarıda yeşille belirtilen kısımdaki “No Problems at Facebook” bölümünü kırmızıya çevirerek genel bir sıkıntı olduğunu ilan ediyor. Ayrıca Live Outage Map bölümünden erişim sorunu bildirimlerinin ağırlıklı olarak dünya üzerinde hangi bölgelerde yaşandığını görebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde, sitelere acil olarak girmeniz gereken durumlarda sorunun yaşanmadığı ülkeler üzerinden (VPN ile) internete bağlanarak sitelere giriş yapabilirsiniz.

Kaynak: Mirror , DownDetector

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir