Tek tıkla arama yapmaya başladığımız 1997 yılının üzerinden 16 yıl geçmiş. Geriye dönüp baktığımızda bizi hayretlere düşüren  pek çok gelişme içerisinde Google’ın yeri bambaşka. Bir anda bilgi çağının göz bebeği konumuna gelen Google 2014’e kadar arama motoru servisinde pek çok güncelleme ve algoritma değişikliğine gitti. En başarılı çalışmalardan biri, sesli arama yapabilme özelliği oldu. Şimdilerde Google çalışanları tatlı bir telaş içinde: Hummingbird, yeni Google arama motoru algoritması.

Yeni algoritma ile Google aramaları yapısal olarak daha anlamsal hale geliyor. Artık kullandığımız anahtar kelimelerden ziyade kurduğumuz cümlelerle arama yapabileceğiz. “Kuzey Kore’nin lideri kimdir?” ya da “Onkoloji nedir?” sorularına direk yanıtlar verebilecek bir arama motoru gelecek karşımıza. Google burada aslında, kullanıcıyı Vikipedi’ye yönlendirmek yerine minimum tıkla maksimum bilgiyi sağlamanın peşinde.

Peki neden bu değişikliğe gidildi? Çoğu insan arama yaparken, arama çubuğuna anahtar kelimeleri girmek yerine cümle halinde soru girişi yapıyorlar. Bu verileri göz önünde bulunduran Google, biraz da arkadaş canlısı bir marka olabilmek için, etkileşimi değiştirerek kullanıcılarıyla sohbet havasına büründürüyor. Aslında değişikliğin sebebi insan etkileşiminin arttığı bir deneyim yaratmak.

hummingbird

Google sesli arama özelliğiyle sadece içerisinde yer alan “bilgi grafikleri” arasında arama yapabiliyordu. Oysa Hummingbird ile bu sesli aramanın hem boyutu hem de çevresi değişiyor. Milyonlarca sayfadan en doğru sonuca, anlamlandırarak ulaşmak Google’ın yeni hedefi.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) bundan nasıl etkilenebilir? Yeni algoritmayla beraber sayfa sıralaması ve anahtar kelime kullanımının yanında orijinal içeriğinizin önlerde yer alabilmesi için her sorgunun arkasındaki niyeti analiz etmeniz gerekiyor. Anahtar kelimeleri cümle ve soru cümlelerine tamamlayarak oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

Bu algoritmayla beraber internet sitelerinin aramalarda öne çıkabilmesi büyük oranda değişik içeriğin ana sayfada var olmasını gerektirecek gibi görünüyor. Blog yazıları, etkileşime açık yönetilen sayfalar gibi farklı içeriklerin yer aldığı sitelerin büyük yardımı dokunabilir.

Bir diğer gelişme ise yeni algoritmanın mobil kullanıcıları da unutmamış olması. Google’ın yapısı gereği mobile uyarlaması olmayan internet sitelerini dışlaması oldukça mümkün. Ne de olsa mobil iletişim çağında sosyal medya mobil trafiği gittikçe artıyor. Facebook’un sadece Türkiye’de mobil üzerinden giriş yapan kullanıcılarının oranı yüzde 74.

Bir yenilik olarak besin değerleri karşılaştırması yapabilmemizi sağlayacak yeni algoritma Hummingbird, sosyalleşmeyi merkezine koymuş görünüyor. Çevresi değişen internete hızlı uyum sağlayabilecek gibi görünen yeni algoritma, arama motoru optimizasyonu’nun da (SEO) geleceğini oldukça etkileyecek diyebiliriz.

Hummingbird’ün en güzel özelliklerinden birisi de yapılan sorgunun arkasındaki niyeti anlayarak, bireyin sorgusuna özel sonuçları karşısına çıkarması. Bu sonuçlar için SEO uzmanlarının aramalar içinde hangi dikey sonuçların(haritalar, videolar, vb.) verilen anahtar kelimelere denk geldiğini bilmesi gerekiyor. Ayrıca internet sitesinde, çoklu sonuç aramalarında var olabilmek için, farklı ve yaratıcı içeriklerin bulunması gerekiyor.

google

 

Hedef kitleyi merkeze koymak ve sosyal etkileşime önem vermek Google’ın en başarılı olduğu iki alan. Hummingbird’le bu başarısını taçlandıracak gibi görünen Google’ı izlemeye devam etmek gerekecek.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir