2013’te İlaç Sektörünün Kurumsal İtibar Şampiyonları Kim Oldu?

PatientView  tarafından 33 sağlık firması ve sağlık endüstrisinin tamamının bilinirliğiyle ilgili, 800 hasta grubu üzerinde yapılan anketin sonuçları açıklandı. Bu sonuçlar ayrıca 2012 ve 2011 yıllarında yapılan anketlerin sonuçlarıyla da karşılaştırıldı. İncelenen firmaların isim listesi şu şekilde:

AbbVie Actavis Allergan, Amgen Astellas,  AstraZeneca, Baxter International Bayer Biogen IdecBoehringer-Ingelheim Bristol-Myers Squibb Celgene, Eli LillyGilead Sciences , GlaxoSmithKline (GSK), GrünenthalJanssenLundbeckMenarini, Merck & Co (the US company), Merck Group (the German company), Novartis, Novo Nordisk, Pfizer, Roche, Sanofi, Servier, Shire, Stada Arzneimittel, Takeda, Teva, UCB, ViiV.

İlaç sektörü 8 sağlık hizmeti arasında bilinirlik açısından 7. sırada.

grafik1

Ankete katılan hasta gruplarının %35,4’ü uluslararası ilaç firmalarının “mükemmel” ya da “iyi” bilinirliğe sahip olduğunu belirtti. Böylece ilaç sektörü; biyoteknoloji firmaları, jenerik ilaç üreten firmalar, kâr amacı gütmeyen sağlık sigortası firmaları, özel sağlık hizmetleri firmaları, medikal cihaz üretici firmalar ve eczacılardan sonra 7. sıraya geldi. Ancak ilaç sektörü bu ankete göre 8. olan özel sağlık sigortası şirketlerinden daha yüksek bilinirlik oranına sahip. 2012 yılında elde edilen sonuçlar bu tablodaki sonuçlarla oldukça fazla benzerlik gösteriyordu. Fakat 2011 yılında ankete katılan hasta gruplarının %41’i ilaç endüstrisinin “mükemmel” ya da “iyi” bilinirliğe sahip olduğunu belirtmişti.

İlaç Sektöründeki İş Aktiviteleri

Söz konusu inovasyon ve kullanışlı ürünler üretmek olunca ilaç sektörü “iyi” ve “mükemmel” oyları (hastaların yaklaşık %65 – %66’sı tarafından) almaya devam ediyor. Buna rağmen sonuçlarda ilaç sektörünün üretim ve inovasyon dışındaki aktivitelerinin “mükemmel” ya da “iyi” bilinirliğe sahip olduğunu düşünen katılımcıların sayısı çok az. 2013 yılının sonuçlarını ilaç sektörünün doruk noktasında olduğu 2011 yılına kıyaslarsak gözle görünür bir düşüşün yaşandığını söyleyebiliriz. İlaç sektörünün hala üç alanda yaralarını sarmaya ihtiyacı var:

  • Medya ile ilişkiler,
  • Etik pazarlama kurallarına sahip olmak,
  • Dürüstlük.

grafik2

İlaç Firmalarının 6 Kurumsal Bilinirlik Ölçütündeki Kişisel Performansları

Ölçüt 1: Hasta merkezlilik

Tüm ilaç şirketlerinin, hastayı merkeze alma stratejilerini takip ettiğini düşünmesine rağmen hala ne kadar yol almaları gerektiğini bu ölçüt gözler önüne seriyor. Her hasta grubundan, en etkili biçimde hasta merkezli stratejileri kullanan 3 firmayı işaretlemeleri istendi. En çok oy alan 5 firmanın listesini aşağıda görebilirsiniz.

grafik3

Ölçüt 2: Hastalar için kaliteli bilgi sağlamak

Her gruba, hastalara en kaliteli bilgiyi sağladığına inandıkları 3 firmayı oylamaları söylendi. Sonuçlar aşağıdaki grafikte.

grafik4

Ölçüt 3: Hasta güvenliği

Hasta güvenliği konusunda en iyi 3 firmayı seçmeleri istenen gruplardan elde edilen sonuçlar:

grafik5

Ölçüt 4: Kaliteli, kullanışlı ürünler

Gruplara en kaliteli ve en kullanışlı ürünleri sunan 3 firmayı oylamaları söylendi. Sonuçlar:

grafik6

Ölçüt 5: Saydamlık

En saydam firmalar konusunda elde edilen sonuçlar:

grafik7

Ölçüt 6: Dürüstlük

En dürüst olduğuna inanılan firmaların listesi:

grafik8

 2013 ve 2012 yıllarındaki kurumsal bilinirlik sonuçlarının karşılaştırılması:

grafik9

HIV/AIDS Firmaları Kurumsal Bilinirlik Sıralamalarında Yukarıda Yer Alıyor

Son yıllarda pazarda inovasyon konusunda yeterli gelişim sağlanamamıştı ancak 2 senedir Gilead ve ViiV, HIV/AIDS konusunda tatmin edici yeniliklerle karşımıza çıkıyorlar.

AbbVie ve Janssen

Şaşırtıcı bir şekilde hem AbbVie hem de Janssen 2013 sıralamalarında ilk beşte yer aldı. Bunun sebebi ilaç-odaklı stratejiyi yeni benimsemiş, bununla birlikte kendilerini medikal cihaz sektöründen geriye çekip enerjilerini ilaç sektörüne harcamaya başlamaları olabilir. İki firma da bu yenilikler sayesinde canlanmış ve hırslanmış görünüyor. Bu enerjiyle birlikte önümüzdeki senelerde onları yukarılarda görmeye devam edeceğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca AbbVie de tıpkı Gilead ve ViiV gibi HIV/AIDS ilaçları üretiyor. Bu da etkili olan bir başka faktör olabilir.

2013’ün Yükselen Yıldızları

Anket sonuçlarında yükselmekte olan 3 diğer firma göze çarpıyor. Bunlardan bir tanesi İtalya merkezli, 2012 anketinde 19. sıradayken 2013 yılında 11. sıraya yükselen Menarini. Bir diğeri yönetim merkezi Fransa’da olan Sanofi. Sanofi, 2012-2013 yılları karşılaştırmasında 23. pozisyondan 15. pozisyona yükselmeyi başardı. Üçüncü yükselen yıldız ise İsrail merkezli Teva firması. 2012 yılında 28. sırada olan Teva 7 basamak yükselmeyi başardı ve 21. sırada kendine yer buldu. Menarini’nin başarısı büyüme stratejilerinin bir parçası olarak dünyanın her yerinden şirketlerle ortaklık kurmasıyla ilişkilendirilebilir. Sanofi ise iki hatırı sayılır biyoteknoloji firması satın aldı, yeni ürünler piyasaya sürdü. Teva hasta-merkezli olmayı temel taşı haline getirdi. Bu sayede bu sıralamada daha yukarılarda yer alabiliyor.

Ayrıca belirtilmesi gereken 2 firma Roche ve Eli Lilly ilk 10’da kendilerine yer bulmayı adet edinmiş durumdalar. 2012’den bu yana iki firma da ikişer basamak yükseldi. Roche 8. sıradan 6. sıraya, Eli Lilly ise 9. sıradan 7. sıraya yükseldi.

2013’te Kayan Yıldızlar

Aralarında Lundbeck ve Novartis’in de bulunduğu bir grup firma, sıralamada aşağılara doğru sürüklendiler.

İlaç şirketlerinin bilinirliklerini arttıran ya da azaltan nedir?

Bu tarz anketlerin sektörde etki yaratabilmesi, inandırıcı olması büyük çaba gerektirir. Ancak PatientView 800 hasta grubu üzerinde araştırma yaparak yeterince çaba göstermiş, iyi bir iş başarmış gibi görünüyor.
Bu anketten çıkarılan sonuçlara göre ilaç firmalarının bilinirliğini arttıran ya da azaltan 5 faktörü aşağıda bulabilirsiniz:

  1. İlaç şirketlerinin geniş bir ilaç portföyüne sahip olması hasta insanlara tedavi sağlamada kolaylaştırıcı olabilir, insanlara umut verebilir. Bu sayede firmaların bilinirliği de insanlar arasında artabilir.
  2. Şirketin medyada görünmesi önemli rol oynamış olabilir. Çünkü şirketlerin haklarında yanlış ya da eksik olan bilgileri düzeltmeleri iyi bir görüntü çizmelerini sağlar.
  3. Hastalar arasında “Bu şirket bizi iyileştirmeyi amaç edinmiş. Tüm çabaları bizim için.” İmajı yaratmaları hayati önem taşır.
  4. Hastalarla uzun ilişkiler kurulması etkili olmuştur. Uzun vadeli ilişkiler kuran firmalar bilinirlik konusunda daha iyi sonuçlar elde edebilirler.
  5. Firmaların organizasyonlarda, kampanyalarda yer alması bilinirlik konusunda etkili olabilir.

Bu yazının kaynağı olarak kullanılan ve PatientView tarafından yapılan anketin orijinaline buradan ulaşabilir ve hatta indirebilirsiniz.