Kadınlar Twitter’da Erkeklerden Daha Fazla Kadın Düşmanlığı Yapıyor

Twitter’da herhangi bir kadın düşmanlığı söz konusu olduğunda hepimiz hemen bir araya geliyoruz. Ancak yapılan bir araştırma gösteriyor ki kadın düşmanlığı içeren tweetlerin %52’si kadınlar, %48’si erkekler tarafından atılmış.

Çalışma, zorbalıkla mücadele yardımlaşma grubu Ditch the Label adına toplum eğilimlerini ölçme alanında çalışan Brandwatch tarafından yapılmış. Çalışma esnasında otomatik verilerin yanı sıra manuel veriler de kullanılarak 19 milyon tweet kadın düşmanlığı ve maskülenlik açısından incelenmiş.

Çalışmanın bir parçası olarak araştırmacılar 4 milyon tweeti kullanılan dil açısından incelemiş ve bunun sonucunda kadınların erkeklerden daha fazla aşağılayıcı ve kadın düşmanı bir dil kullandıkları tespit edilmiş.

Çalışmayı yapan grubun lideri Ed Crook, çalışmanın günlük yaşam içerisinde yerleşmiş ve herkes tarafından kullanılan küfürlü kelimeler üzerinden yapılmadığını belirtmiş. Gerçek anlamda nefret ve kadın düşmanlığı içeren tweetlerin incelendiğini açıklamış.

how-women-argue

Araştırmaya göre Ağustos 2012 ila Temmuz 2016 tarihleri arasında İngilizce olarak atılan tweetlerin çoğunda kadınların erkeklerden daha aşağılayıcı, küçük düşürücü ve küfür içerikli bir dil kullandığı ortaya çıkmış.

Erkek Twitter kullanıcıları ise daha çok anatomi, cinsellik ve zekâ içeren bir dil kullanmışlar. Özellikle kadın anatomisi ile en çok dalga geçilen tweetlerin Birleşik Krallık’tan geldiğini de eklemişler.

Araştırmada tam olarak hangi kelimelerin tarandığı ve bu kelimelerin ya da söylemlerin gerçekten kadın düşmanlığını gösteren ifadeler olup olmadığı net değil. Bu nedenle araştırma sonuçları gerçeği tam olarak yansıtmıyor olabilir.

Crook, kadınlara iftira atmak ya da onları yermek istemediklerini ancak araştırma sonuçlarının objektif olduğunu belirtmiş. Sansürü onaylamadıklarını fakat kullanılan kadın düşmanı dilin gün geçtikçe normalleştiğini vurgulayan Crook, araştırma sonuçlarının kadınların kullandıkları dil konusunda farkındalıklarını arttıracağını dile getirmiş.

 

Kaynak & Görsel:

 

Haber için Hayat Rıdvanoğulları‘na teşekkür ederiz.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir