Sosyal Medya Stratejinizi Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günümüzde artık pazarlamacılar; sosyal medya, e-mail, arama motoru optimizasyonu, içerik pazarlaması, görsel içerik pazarlaması ve mobil pazarlama gibi birçok dijital pazarlama opsiyonuna sahip.

Özellikle sosyal medya kanalları üzerinden pazarlama yapılırken, merak edilen sorulardan biri de ‘’Ne sıklıkla tweet gönderilmesi’’ gerektiğidir. Dijital ve sosyal medya konusunda etkin bir blogger olarak kabul edilen Jeff Bullas yıllar önce, günde 15 dakika aralıklarla tweet göndermeye karar verdi. Kendisine bu aralıkla paylaşımın fazla olduğu söylense de, o kararından vazgeçmedi. Bullas’a göre gönderilen tweet’lerin ömrü kısa ve genel olarak tekrar görünmüyor.

Peki Jeff Bullas’ın gün içinde 15 dakika aralıklarla tweet göndermesi nasıl sonuç vermiş olabilir? Simply Measured‘ın yaptığı bir araştırmayı inceleyen Bullas; yarım saatte bir  paylaşım yapmak yerine 15 dakika arayla yapılan paylaşımların; trafik akışında %31’lik, etkileşimde ise %89’luk bir artışa neden olduğunu gözlemlemiştir.

Sosyal medya stratejinizi belirlerken aşağıdaki değerlendirmelerden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamanızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Sosyal medya pazarlamacılarının, gönderilecek tweet sıklığından önce dikkat etmeleri gereken daha önemli kriterler vardır.

Kaç sosyal medya ağı kullanılmalı? Bu ağlardan ne sıklıkla paylaşım yapılmalı? Hangi taktikler ve içerikler etkili olur?

İçerik; sosyal medya, blog ve çevrimiçi pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Google ve sosyal ağlar sessizliği sevmez. Bu mecraları içerikle beslemek gerekir.

Sosyal medya stratejinizi belirlerken; aşağıdaki değerlendirmeleri dikkate almanızda fayda olacaktır.

Pazarlamacılar hangi sosyal medya kanallarını tercih ediyor?

Sosyal medyada aktif ve şeffaf olma; marka bilinirliğini yayma, takipçilere güven verme ve ürün satışı yapma temel hedefleriniz olmalıdır.  Edelman Trust Barometer’ın yaptığı çalışmaya göre; insanların markanıza güvenebilmesi için, markanızla ilgili paylaşımları 3-5 kez görmesi veya duyması gerekiyor. İçeriklerinizi birden fazla sosyal ağda konumlandırmanız, tüketicilerin size güvenmesi ve marka bilinirliğinizin artması için gerekli bir adım olacaktır.

Markaların sosyal ağlara katılım seviyeleri ile ilgili çalışmaya göre;

3 sosyal medya ağını kullanan marka oranı %23,
4 sosyal medya ağını kullanan marka oranı %25,
5 sosyal medya ağını kullanan marka oranı %16,
6 sosyal medya ağını kullanan marka oranı %10,
11 ve daha fazla sosyal medya ağını kullanan marka oranı ise; %3’tür.
Numbers of Active Social Media OutletsHer sosyal ağın etkinliği aynı olmadığı için, bu ağların etkinlikleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca organizasyonunuzun yapısı da kullandığınız kanalların etkinliklerinde birer faktör olacaktır.

Ne kadar sosyal medya içeriği paylaşılmalı?

Sosyal medya içerikleri yaratmak; her bir ağ için eşsiz içerikler üretmek anlamına gelmez.  Mevcut içeriklerinizi de değerlendirebilirsiniz. Bir blog yazısını Twitter’da, Facebook’ta ya da Google Plus’da paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı PowerPoint sunumuna çevirerek, Slideshare’da dahi paylaşılabilir hale getirebilirsiniz.Çalışmaya katılanların %70’i, sosyal ağlarda günde en az 1 kez içerik paylaşımında bulunduğunu belirtmiştir. Başlangıç için iyi olsa da, bu sıklık sizi sosyal medyada görünür kılmaya yetmez.

Çalışmaya göre;

Günde 3 seferden fazla yapılan paylaşımların oranı %19,
Günde 3 kez yapılan paylaşımların oranı %8,
Günde 2 kez yapılan paylaşımların oranı %20,
Günde 1 kez yapılan paylaşımın oranı %22‘dir.

Number of Social Media Post Per Day

Pazarlamacıların sosyal medyayı verimli kullanmak amacıyla hazırladıkları paylaşım planına göre; sosyal medya ağlarında yayınlamak üzere; günde en az 1 sefer planlanmış ileti hazırlayanların oranı %15 iken, haftalık olarak planlı ileti hazırlayanların oranı %41 olarak karşımıza çıkıyor.

How Far in Advance Posts Are Scheduled

Sosyal medya opitimizasyonu için en önemli taktikler neler?

İçeriklerinizi farklı formatlarda hazırlayarak, sosyal medya pazarlama hedeflerinizde optimal sonuçları kolaylıkla alabilirsiniz.

Sosyal ağlarda paylaşılan içerik formatlarının  en önemli oranlarına göre değerlendirilmesi;

  • Görsel içerik pazarlaması %50,
  • Hashtag’ler %33,
  • Hedefleme %27,
  • Harekete geçme anı %27,
  • Görsel boyutların optimize edilmesi %23,
  • Videoların kullanımı %20 oranında içeriklere değer kazandırmaktadır.

Most important tactics for optimizing content on social media

Yukarıdaki sonuçlara göre; içeriklerin görsellerle süslenerek paylaşılması, sosyal ağlarda başarıya ulaşmanın anahtar stratejilerinden biridir.

Ne zaman paylaşım yapacağınızı biliyor musunuz?

Bu sorunun önemi, bulunduğunuz sektöre ve işe göre değişim göstermektedir. Global bir şirketseniz paylaşım zamanlarınızı da buna göre ayarlamanız gerekecektir. Lokal bir şirketseniz; hedef kitlenize ulaşmanız gereken uygun anı belirlemeniz gerekiyor.

Ways to Determine Optimal Times to Post

Pazarlamacılar, paylaşımlarını zamanlayabilmek için; deneme – yanılma yöntemine, sosyal medya araçlarına, sektör analizine ya da Split Testi’ne başvurmaktadırlar.

Pazarlamacılar, sosyal medya pazarlaması ile neleri hedefliyor?

Markalar arasında, satış odaklı sosyal medya stratejisi benimseyenlerin oranının %3 olması, bu mecralarda bulunan markaların sosyal medyayı kullanmalarındaki  ilk hedefinin aslında tüketici takibi kazanmak olduğunu ortaya çıkarıyor. %20’lik  oran ile takipçi kazanmak pazarlamacılar için en önemli hedef. Sosyal medyanın en büyük avantajlarından biri etkileşim kurmak. Önce etkileşim, sonra satış!

Goals Marketers Most Successfully Achieve Through Social Content

Sosyal medya pazarlamanızı otomasyon olarak mı yürütmelisiniz?

Sosyal medyanın otomasyonlaşmasının sosyal medyanın esansı için doğru olmadığından ve birkaç yıl öncesine kadar ise yanlış bir taktik olduğundan bahsediliyordu. Zamanla pazarlamacılar; sosyal etkinliklerin ölçümlendirilmesi için bir platformun gerekliliğinin farkına vardı. Çalışmaya katılanların %57’si girişimlerini ve eforlarını ölçümleyebilen yazılımlar kullandıklarını belirtiyor.

Use of Software or Services to Automate Posting

Pazarlamacılar, sosyal medya optimizasyonunun zorlukları ile ilgili ne düşünüyor?

Sosyal medya, geniş kitlelere ulaşılabilen bir mecra olduğu için pazarlamacılar özellikle talepleri karşılamak ve aktif olmak için yapılan optimizasyonların zor olduğunu belirtiyor. Pazarlamacılar  %55′ lik  bir oranla bu optimizasyonları zor ve son derece zor olarak değerlendirmekte.

Overall Diffuculty of Optimizing Social Content

Bu yazının kaynağına ve yapılan ankete buradan ulaşabilirsiniz. 

 

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir