Sosyal medya son on yılda en çok pazarlama dünyasını bozulmaya uğratmasıyla konuşuldu ama acaba gerçekte sağlık sektörüne etkisi ne kadar? Genel sağlık konularında doktora danışmak yerine çevrimiçi cevap arayan bir nesilde, sosyal medya nasıl bir rol oynuyor? Gelin, sosyal medyanın sağlık sektörüne son yıllardaki etkisine birkaç anlamlı istatistik ve rakamlarla bakalım.

1) Tüketicilerin %40’ı; Sosyal Medya’da Bulunan Sağlık Bilgilerinin Kendi Sağlık Durumlarıyla İlgili Aldıkları Kararlarda Etkili Olduğunu Söylemektedir. (Kaynak: Mediabistro)

Neden Önemli: Sağlık sektörü profesyonellerinin, hastaların sağlıkla ilgili konularda doğru olarak bilgilendirmesini sağlamak ve yanlış bilginin açığa çıkmasını sağlamak amacıyla sosyal medyada paylaşılacak eğitim içeriği oluşturma gibi bir yükümlülükleri var. Sosyal medya kullanıcılarının fikirleri genellikle güvenilirdir ancak, özellikle konu sağlık gibi hassas bir konu olduğunda, bu her zaman doğru olmayabiliyor.

2) 18-24 Yaş Arası Bireyler Sağlıkla İlişkili Konularda 45-54 Yaş Kullanıcılara Oranla İki Kat Daha Fazla Sosyal Medyayı Kullanıyor. (Kaynak: Mediabistro)

Neden Önemli: 18-24 yaş arası bireyler sosyal medya ve yeni iletişim tiplerini en çabuk benimseyen grup ve bu durum, sağlık sektörü profesyonelleri için konuşmalara olduğu yerde ve zamanda katılmalarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Çok yavaş hareket etmeyin yoksa bu kuşağın ilgisini zamanla kaybedebilirsiniz.

facebok

3) 18-24 Yaş Arası Katılımcıların %90’ı Sosyal Medya Ağlarındaki Diğer İnsanlar Tarafından Paylaşılan Bilgiye Güvenebileceklerini Söylüyor. (Kaynak: Search Engine Watch)

Neden Önemli: Y kuşağının sosyal medyada oluşturdukları ağ çevrimiçinde çokça güvenilen insanlardan oluşan bir grup. Bu da aslında onlarla sağlık profesyonelleri olarak yeni ve otantik bir yolla bağlanmak için bir fırsat da sunuyor.

4) Sağlık Sektörü İşletmelerinin %31’i Yazılı Özel Sosyal Medya Kılavuzu Sahibi. (Kaynak: Institue for Health)

Neden Önemli: Sağlık tesisleriniz içinde herkesin aynı sayfada olduğundan emin olmak için sosyal medya kılavuzlarının bulunması kritik önem taşır. Personelin sosyal medyadaki hareketleri üzerindeki sınırları bilmesi gerekir ve sistematik bir stratejinin işletme içinde sosyal medyanın nasıl kullanılacağını belirlemesi gerekiyor.

health

5) Akıllı Telefon Kullanıcılarının %19’unun Telefonlarında En Az Bir Tane Sağlık Uygulaması Bulunmaktadır. Egzersiz, Diyet ve Kilo Uygulamaları En Popüler Çeşitlerden. (Kaynak: Demi Cooper Advertising and DC Interactive Group)

Neden Önemli: Bu gerçek sağlık işletmenizin uzmanlık alanınızla alakalı bir uygulama çıkarması için bir öneri olabilir. Bu istatistik her kuruluşun kendi uygulamasına sahip olması anlamına gelmemektedir, ama ölçek ne olursa olsun güçlü bir mobil odağın pazarlama faaliyetlerine yerleştirilmesi gereklidir.

6) Güncel Bir Çalışmaya Göre, Hastaların %54’ü , Sağlık Hizmeti Sağlayıcılarının  Çevrimiçi Topluluklarda Verdikleri Tavsiyeler Konusunda Kendilerini  Rahat Hissediyorlar. (Kaynak: Mediabistro)

Neden Önemli: Eğer çevrimiçi grup ya da topluluğun oluşturduğu içerik yüksek kalitede ve küratörlüğü yapılan bir içerikse, çoğu insan kendileri gibi düşünen diğer bireylerin oluşturduğu kalabalık kaynaklı bilginin güvenilir olduğunu düşünüyor. Bu insanların interneti ilgili bilgi paylaşımında ne kadar yararlı algıladıklarını gösteriyor, sağlıkları konusunda bile.

patients

7) Sağlık Profesyonellerinin %31’i Sosyal Medyayı Profesyonel Ağ Oluşturmak İçin Kullanıyor. (Kaynak: MedTechMedia)

Neden Önemli: Sosyal medyanın bir çok faydasının ve uygulamalarının da üstünde bir odağı ortaya çıkartılması söz konusu. Bunlardan biri Facebook, Twitter ve LinkedIn in profesyonel gelişim için sağlık çalışanlarınca kullanımı.

8) İnsanların %41’i Sosyal Medyanın Kesin Doktor, Hastane veya Tıbbi Tesis Seçiminde Seçimlerini Etkileyebileceğini Söylüyor. (Kaynak: Demi & Cooper Advertising and DC Interactive

Neden Önemli: Bu istatistik gösteriyor ki sosyal medya negatif ve pozitif ağızdan-ağıza-söylentiyi (Word of mouth) iki yönde de ölçmeye yardım edecek bir araç olabilir ki bu da sosyal medyayı sağlık sektöründeki bir birey ya da örgüt için hastaları kendilerine çekmek ve sadık kılmak amacıyla vazgeçilemeyecek bir kanal haline getiriyor. Tüketiciler sosyal medyada hayatlarında olan ,sağlık da dahil, her konuyu paylaşıyorlar ve örgüt olarak ne zaman buna katılacağınızı seçmek sizin elinizde.

Doctor on Coffee Break

9) Yetişkinlerin %30’u Sosyal Medya Sitelerinde Sağlıkla İlgili Durumlarını Diğer Hastalarla, %47’si Doktorlarla, %43’ü Hastanelerle, %38’i Herhangi Bir Sağlık Sigortası Şirketiyle, %32’si Herhangi Bir İlaç Şirketiyle Paylaşmaya Meyilli. (Kaynak: Fluency Media)

Neden Önemli: Sosyal medya yavaş yavaş insanların şeffaflık ve doğruluk hakkındaki hislerini geliştirmeye yardımcı oluyor ki bu umarız bireylerin sağlığına yönelik daha üretken tartışma ve yenilik ortamına yol açacak.

10) Birleşik Devletler’de Tüm Hastanelerin %26’sı Sosyal Medyada Katılımcı. (Kaynak: Demi & Cooper Advertising and DC Interactive Group)

Neden Önemli: Hastaneniz sosyal medyada değilse öğrenme eğrisinin oldukça gerisindesiniz. Sosyal medya hastaneler için geçmiş, hali hazırda ve gelecek hastalarla iletişim açısından, hastane yararına ne söylenip ne söylenemeyeceğine ilişkin bir çok düzenleme olsa da, oldukça önemli.

11) En Çok Ulaşılan Çevrimiçi Sağlıkla İlişkili Bilgi Kaynağı Sıralaması Şöyle: %56 WebMD Araması, %31 Wikipedia Araması, %29 Sağlık Dergilerinin Web Siteleri, %17 Facebook, %15 YouTube, %13 Bir Blog ya da Çoklu Bloglar, %12 Hasta Toplulukları, %6 Twitter ve %27 Yukarıdakilerin Hiçbiri. (Kaynak: Mashable)

Neden Önemli: Tüketici sağlık bilgisinin çoğunluğunun geldiği kaynağı bilmek bu bilginin değerini, güvenilirliğini ve dayandırılabilirliğini bilmek açısından oldukça önemli. Kaliteli içerik kaynaklarını daha az kaliteli olanlardan farklılaştırmak önemli.

12) Ebeveynlerin, Tıbbi Cevapları Çevrimiçi Platformlarda Arama Oranları Daha Yüksek; %22’si Facebook Kullanırken %20’si YouTube Kullanıyor. Ebeveyn Olmayanlarda ise Durum, Facbook %14 ve YouTube %12. (Kaynak: Mashable)

Neden Önemli: Ebeveynler çocuklarının sağlığının iyi olmasıyla çocuk sahibi olmadan öncekinden çok daha fazla endişe ediyor. Bu nedenle sevdiklerinin sağlığıyla ilgili sosyal medyada ve çevrimiçi her zamankinden daha fazla bilgi arıyorlar.

facebookyoutube

13) Doktorların %60’ı Sosyal Medyanın Hastalara Verilen Bakım Hizmetinin Kalitesini Arttırdığını Söylüyor. (Kaynak: Demi & Cooper Advertising and DC Interactive Group)

Neden Önemli: Bu istatistik bir çok doktorun sosyal medyanın ortaya çıkmasını sağladığı şeffaflık ve doğruluğun hastalara uygulanan tedavinin kalitesini arttırdığını düşünmesi açısından oldukça önemli. Umarız bu trend devam eder ve sektördeki her seviyede hastaya uygulanır.

14) Doktorların 2/3’ü Sosyal Medyayı Profesyonel Amaçlarla Kullanıyor, Çoğu Zaman Açık Forumları Tercih Ediyorlar. (Kaynak: EMR Thoughts)

Neden Önemli: Doktorların çoğunluğunun sağlık odaklı çevrimiçi topluluklarda tartışmak yerine daha açık forumları tercih etmesi ilgi çekici bir istatistik. Çünkü daha önceki sosyal medyanın açığa çıkardığı şeffaflık seviyesinin bütün sektörde ele geçirici olduğunu gösterir nitelikte.

15) YouTube’dan Hastane Web Sitelerine Olan Trafik Bir Önceki Yıla Göre %119 Yükseldi. (Kaynak: Google’s Think Insights)

Neden Önemli: Video pazarlama trafik oluşturuyor ve diğer tür içeriklere daha kolay liderlik edebiliyor çünkü değinilmek istenen noktaya daha etkili varıyor, bir insan öğesi paylaşıyor ve tesislerin değerine daha hızlı vurgu yapabiliyor. Diğer hastanelerin de bir an önce röportajlar, hasta hikayeleri ve daha fazlası etrafında video içerikleri oluşturması gerekiyor.

16) Uluslararası Telekomünikasyon Birliği: 2011 İtibariyle Mobil Cihazların Küresel Nüfuzu %87 ‘ye Ulaşmış Durumda. (Kaynak: mHealth Watch)

Neden Önemli: Bir kez daha, sağlık tesisleriniz için mobili önce, sonra ve daha sonra düşünme zamanı. Mobil nüfuz etmenin tüm zamanların zirvesine ulaşmasıyla, birbirine bağlanmış cihazlar çağı bir çok sağlık tesisi için ufukta görünmeye başlıyor ve bir plan yapma zamanı geliyor.

mobil health

17) Sağlıkla İlişkili Facebook Konuşmalarının %28’i Sağlıkla İlişkili Nedenleri Desteklemesi Olurken, Ardından %27’sinin Sağlık Deneyimleri ya da Güncellemeleri ile İlgili Yorum Yapmaları Geliyor. (Kaynak: Infographics Archive)

Neden Önemli: Bu istatistik Facebook’un sağlığınızla ilgili en sık kullanılan iki özelliği olan favori nedeninizi paylaşma ya da iyileşmekte olan diğerleriyle etkileşime geçme özelliklerini destekler ve vurgular nitelikte. Sosyal medya hayatımıza öyle derinlemesine nüfuz etti ki bir noktadan sonra ilgi alanlarımızı paylaştığımız ve diğerlerine destek verdiğimiz bir yer halini aldı. Bu durum bir çok kimsenin sosyal medyada sağlıkla ilgili bulunan bilgilere güvenmesinin pek çok nedeninden biri olabilir.

18) Sosyal Medya Kullanıcılarının %60′ı Çoğunlukla Sosyal Medya Gönderilerine ve Doktor Aktivitelerine Diğer Herhangi Bir Gruptan Daha Çok Güveniyor. (Kaynak: Infographics Archive)

Neden Önemli: Toplumumuzun itibarlı üyeleri olan doktorlar aynı zamanda sosyal medyada fikirlerini paylaştıklarında saygı duyulan bir hale de bürünüyorlar ki bu bir sağlık çalışanı olarak etkinizi arttırmanız ve sosyal medyayı sektörü tartışmak amacıyla kullanmanız için fazladan bir sebep.

 

like button

 

19) İlaç şirketlerinin %23’ü Sosyal Medya Konusunda Güvenlik ve Gizlilik İlkelerini Belirlememiş Durumda. (Kaynak: Mediabistro)

Neden önemli: Bu gizlilik konularıyla ilgili rahatsız edici bir istatistik çünkü ilaç firmalarının,  hassas verilerin yanlışlıkla sosyal medyada gözler önüne serilmeyeceğine dair garanti vermesi gerekiyor. Bu,sağlık sektöründe bir çok şirketin aslında hala sosyal medya kullanımı hakkındaki en temel olguyu bilmediklerini gösteriyor. Bu durum sosyal medyanın şirket ve çalışanları tarafından nasıl kullanılacağını açıkça anlatan açık vesıka bir kılavuz hazırlanarak düzeltilebilir.

20) Mayo Klinik’in (The Mayo Clinic) Podcast Yayınını Dinleyen Kullanıcı Sayısı, Şirket Sosyal Medyayı Kullanmaya Başladıktan Sonra 76.000’e Yükseldi. (Kaynak: Infographics Archive)

Neden Önemli: Bu şirketinizin mesajının etkili bir biçimde ulaşma oranını sosyal medyayı uygun kullanarak artırmanın çok kesin bir örneği. Mayo Klinik çoktan bu podcast’lerini etkili bir biçimde sosyal medyada içerik paylaşmak ve hedef kitleleriyle sohbet için kullandılar. Dijital çağda geride kalmayın, bu örneği alın ve onunla koşun!

mayo

21) Doktorların %60’ının Sosyal Medyadaki En Popüler Aktivitesi Meslektaşların Paylaşımlarını ve Tartıştıkları Konuları Gözlemlemektir. (Kaynak: Health Care Communication)

Neden Önemli:Sosyal medyada yer alan pek çok insan içerik yaratmadıkları ve yorum yapmadıkları için pasif katılımcılardır. Bunun yerine ağlarında yer alan insanların içerik ve sohbetleri gözlemler ve takip ederler. Doktorlarda da aynı durum çoğu zaman geçerlidir. Bilgi değişimi için sosyal medyada değer bulmaya çalışırlar ama her zaman konuşmaya katılmayabilirler. Katılımcı ya da gözlemci olarak katılsa da, pek çok doktor sosyal medyanın değerini görüyor.

22) Ankete Katılanların %49’u Doktorlarıyla Yaptıkları Sosyal Medya Konuşmalarından Sonra Bir Randevu İçin ya da Takip Eden Bir Tartışma İçin Doktorlarından Birkaç Saat İçinde Yanıt Bekliyorlar. (Kaynak: HealthCare Finance News)

Neden Önemli: Çoğu insanın doktorlarıyla sosyal medya üzerinden iletişim kurma konusunda rahat olması açısından çok şaşırtıcı bir istatistik ki aynı durum doktorlarına ulaştıktan sonra bu kadar çabuk geri dönüş beklemeleri de oldukça şaşırtıcı. Bu da klasik randevu alıp sonrasında doktora göründüğümüz ve tartıştığımız süreci sürekli zorlaması açısından bize bu rahatsız etmenin süreceği sinyallerini veriyor.

doctors

23) Ankete Katılımcılarının %40’ı Sosyal Medyada Bulunan Bilgilerin Bir Bireyin Kronik Bir Durumla Baş Ediş Şeklini, Diyet ve Egzersiz Konusunda Görüşlerini ve Doktor Seçimlerini Etkilediğini Söyledi. (Kaynak: HealthCare Finance News)

Neden Önemli: Çevrimiçi sosyal ağlarımızdaki insanların düşünceleri ve konuya bakış açıları bizi ve düşünce sürecimizi sürekli etkiliyor, sağlık seçeneklerinde bile. Bir bireyin sağlık seçenekleri oluşturmada sürecin bir parçası olabileceklerinden emin olmak için sağlık sektörü çalışanları bu gerçeği not etmeli.

24) Ülke Çapında Çevrimiçi Varlığı Olan 1500’den Fazla Hastane Arasında Facebook En Popüleri (Kaynak: WHPRMS)

Neden Önemli: Çoğu hastanenin Facebook’u diğer sosyal medya kanallarına oranla daha fazla kullanması not edilmesi gereken çok önemli bir gerçek çünkü zaman, personel ve bütçe her zaman kısıtlı ve sosyal medyayla ilişkili çabalarınız işletmenizin etkisinin en fazla olabileceği yere hedeflenmeli ve odaklanmalı.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir