Sürücüsüz Otomobiller Yeterince Güvenli Mi?

Dünyanın teknoloji ve otomobil devleri, geleceğin teknolojisi olarak gösterilen sürücüsüz otomobil çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Tesla, Toyota, Google ve Mercedes‘in başı çektiği çalışmalarda, güvenli sürüşün yeni adı olarak lanse edilen sürücüsüz otomobillerden art arda gelen kaza haberleri, teknoloji severlerin kafasını güvenlik açısından bir hayli karıştırdı.

 

Tesla’nın aracının duvara çarpmasından sonra Google’ın sürücüsüz otomobili de şehir içi test sürüşünde başka bir araç ile kazaya karıştı. Karşı aracın kural ihlalini algılamayan Google’ın Lexus RX 450 H sürücüsüz otomobilinin, Google çalışanları tarafından son anda otomatik pilottan çıkarılmasına rağmen minibüs ile çarpışmasının önüne geçilemedi.

Gelen son haberlere göre sürücüsüz araçların bugün için yeterince güvenli bir sürüş deneyimi sağlayamadığı, ancak yaşanan tüm kazalarda tek başına sürücüsüz otomobillerin suçlanmasının doğru olmayacağı, kazaların detaylı incelenip çıkan raporlar doğrultusunda daha netlik kazanacağı ilgililer tarafından belirtilmiştir.

 

Kaynak:

http://shiftdelete.net/googlein-surucusuz-otomobili-kaza-yapti-75550

https://techcrunch.com/2016/09/23/a-google-self-driving-car-crashed-in-mt-view-today/

 

Haber için Hayat Rıdvanoğulları‘na teşekkür ederiz.

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir