LinkedIn’in Gönderi (Post) Özelliği Nasıl Kullanılır ve Ne İşinize Yarar?

LinkedIn bir süre önce, yıllardır kullandığımız durum güncelleme (status update) opsiyonuna ek olarak tüm kullanıcılarına “Gönderi Yayımlama” özelliğini duyurdu. Bu özellik, söyleyecek (yazacak) çok şeyi olup da blog açma zahmetine giremeyen kişiler için harika bir özellik.

Hemen bu özelliği nasıl kullanabileceğinize geçiyorum.

LinkedIn ana sayfanızda karşınızda böyle bir ekran var. Bu ekranda okla işaretli yere geldiğinizde “Create a post” veya “Yayın oluştur” opsiyonu çıkıyor.

LinkedIn post 1

Okla gösterilen yerdeki kaleme tıkladığınızda ise karşınıza çıkan ekran ise aşağıdaki gibi oluyor.

LinkedIn post 2

Bu ekranda çıkan aslında bir blogun size verdiği tüm imkanları veriyor. Yazınıza video veya fotoğraf ekleyebiliyorsunuz. Bir word dosyasında yazınızı yazıp, hatta linkleri bile düzenleyip, sonrasında kopyalayıp buraya yapıştırdığınızda linkleri de tanıyor. Yayınlayın (Publish) butonuna tıkladığınızda artık yazınız herkes tarafından okunabilir oluyor.

Aynen şu şekilde:

LinkedIn post 3

Aynı zamanda paylaştığınız bu gönderiye her tıkladığınızda kaç kişi tarafından görüntülendiğini ve diğer sosyal medya kanallarında kaç defa paylaşıldığını da görebiliyorsunuz.

Gelelim bunun size en büyük faydasına. Normal şartlarda herhangi bir durum güncellemesi (status update) yaptığınızda, yani bir fikir, haber, fotoğraf paylaştığınızda bağlantılarınızın %10-20 kadarı bunu görebiliyor. Tıpkı Facebook’un Edge Rank algoritması gibi, LinkedIn’in de ana sayfanızda görüntülediğiniz paylaşımların hangilerini size göstereceğine karar vermek için kullandığı bir algoritması var. Geçen sene Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen InDay etkinliğine konuk olan LinkedIn üst düzey yöneticisine bu algoritmanın detaylarını sormuştum ama net bir yanıt alamamıştım. Facebook üzerinden gidecek olursak, ana sayfanızda gördüğünüz arkadaşlarınızın iletileri, sizin o kişilere olan dijital ilginizi doğrultusunda şekilleniyor. Hangi arkadaşınız ile daha çok etkileşim içindeyseniz (beğenme, yorum yapma, özel mesajlaşma, duvarında vakit geçirme gibi) Facebook ağırlıklı olarak onun paylaşımlarını size gösteriyor.

Dananın kuyruğunun koptuğu yer: Yukarıda özetlediğim yeni LinkedIn özelliğini kullanarak bir gönderi (post) yayımladığınız zaman, bu bir bildirim (notification) olarak tüm bağlantılarınıza bildiriliyor. Aynen şöyle:

LinkedIn Notification

Bu sayede normade ulaşabileceğiniz kişi sayısının neredeyse 10 katı hatta daha fazlası kadar kişiye ulaşma şansı bulabiliyorsunuz. Üstelik de bu kişilerin tamamı, iş ilişkisi içinde olduğunuz hedef müşterileriniz, sektör çalışanları ve insan kaynakları uzmanları. Bu özellikle ilgili LinkedIn’in resmi sitesinden daha fazla detay okumak isterseniz bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bir gönderi yazacaksanız şunlara dikkat etmekte fayda var:

 • Yazdıklarınızı mutlaka defalarca kontrol edip öyle yayımlayın. İmlası kusursuz olsun ve yazım kurallarına uysun.
 • Yazacağınız şey “herhangi” bir şey olmasın. Mutlaka referans vererek, mümkünse şimdiye kadar bir yerde paylaşılmamış olmasına dikkat ederek içerik oluşturun.
 • Bu gönderiler sizi vitrininiz olacağı için, olabildiğince mesleki konularla ilgili olmasına özen gösterin. Kişisel fikirlerinizin ötesinde dayanağı olan araştırmalar ve tecrübeler makbule geçecektir.

LinkedIn tüm dünyada 300 milyonu geçen kullanıcı sayısıyla, özellikle iş ilişkileri kurma ve geliştirme anlamında çok önemsenmesi gereken kanalların başında geliyor. LinkedIn benim özel ilgi alanım, 2003’ten beri kullanıyorum. Merak ettiğiniz her detayı sdoganay@socialtouch.com.tr adresimden bana yazabilirsiniz.

2 Comments

 1. BAŞAK 17 Aralık 2016 at 16:49

  Merhaba linkedinde bu özellik kaldırıldı mı, bende gözükmüyor. Tam aradığım şey, blog ya da web sitesi değil tek biryerden yönetmek istiyordum.

  Reply
 2. ebruy 09 Eylül 2017 at 11:27

  merhaba, bu özellik nasıl aktive edilecek, bende sadece güncelleme paylaşma özelliği var 🙁

  Reply

YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir